Canlı vericili karaciğer nakli sonrası meydana gelen safra kaçaklarında gadoksetik asit disodyum (Gd-eob-dtpa) ile yapılan manyetik rezonans kolanjiopankreatografi incelemesinin yeri
Canli vericili karaciğer nakli sonrasi meydana gelen safra kaçaklarinda gadoksetik asit disodyum (Gd-eob-dtpa) i̇le yapilan manyetik rezonans kolanjiopankreatografi i̇ncelemesinin yeri
- Tez No: 455777
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızda Canlı Vericili Karaciğer Nakli sonrası meydana gelen safra kaçaklarının ve yerlerinin belirlenmesinde hepatobiliyer kontrast ajan olan Gd-EOB-DTPA ile yapılan MRKP?nin etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmamızda, CVKN yapılmış ve görüntüleme yöntemleri ile (USG-BT) safra kaçağı olduğunu düşündüğümüz veya cerrahi drenlerin safra getirisi olan 21 erkek,7 bayan olmak üzere toplam 28 hasta incelendi. Hastaların yaş ortalaması 47.3±14.3 idi. Hastaların boy ortalaması 167±8.3 cm, kilo ortalaması ise 69.6±10.1 kg idi. Hastaların transplantasyon öncesi CHILD skoru ve transplantasyon endikasyonları araştırıldı. Ayrıca hastaların safra yollarının anastomoz şekilleri incelendi. Çalışmamıza katılan tüm hastaların öncelikle laboratuar değerleri incelendi. Laboratuar değerleri incelendikten sonra hastalara cerrahi işlem sırasında yerleştirilen feeding tüplerinden veya biliyer drenaj kateterlerinden yapılan kolanjiografi incelemesi yapıldı. Ardından konvansiyonel MRKP ve hepatobiliyer kontrast ajan olan Gd-EOBDTPA kullanılarak MRKP incelemesi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan ve safra kaçağı olduğunu düşündüğümüz hastaların cerrahi işlem esnasında yerleştirilen feeding tüplerinden veya biliyer drenaj kateterlerinden yapılan kolanjiyografide 13 erkek, 4 bayan hasta olmak üzere toplam 17 (% 61) hastada safra kaçağını tespit edildi. Safra kaçağını düşündüren bulgulara sahip 11 (% 39) hastada ise safra kaçağı izlenmedi. Hastalara kolanjiografiden sonra konvansiyonel MRKP incelemeleri yapıldı. Konvansiyonel MRKP? de ise 9 erkek, 3 bayan olmak üzere toplam 12 (% 43) hastada safra kaçağını tespit edildi. Konvansiyonel MRKP ile 16 (% 57 ) hastada ise safra kaçağı tespit edilemedi. Cerrahi işlem sırasında yerleştirilen feeding tüplerinden yapılan kolanjiografi ile konvansiyonel MRKP?ninkarşılaştırıldığında kolanjiografide mevcut 17 safra kaçağının 12?si konvansiyonel MRKP?de izlenmektedir. Yapılan istatiksel analizde konvansiyonel MRKP `nin sensitivitesi % 70.5, spesifitesi % 90 ve genel doğruluk oranı ise % 78.5 olarak hesaplandı. Konvansiyonel MRKP?nin ardından hastalara hepatobiliyer kontrast ajan olan Gd-EOB-DTPA kullanılarak kontrastlı MRKP incelemesi yapıldı. Yapılan kontrastlı MRKP?de 12 erkek,3 bayan olmak üzere toplam 15 (%53.5) hastada safra kaçağı izlendi. Geriye kalan 13(%46.5) hastada ise safra kaçağı izlenmedi. Kolanjiyografi ile kontrastlı MRKP?nin karşılaştırılmasında kolanjiografide mevcut 17 safra kaçağının 15?i kontrastlı MRKP?de izlenmektedir. İstatiksel analizde kontrastlı sensitivitesi %82, spesifitesi %90 ve genel doğruluk oranı ise %85.7 olarak hesaplandı. Sonuç: Hepatobiliyer kontrast madde (Gd-EOB-DTPA) kullanılarak yapılan kontrastlı MRKP?nin safra kaçaklarını ve kaçağın yerini belirlemede konvansiyonel MRKP?ye göre daha yüksek sensitiviteye sahiptir. Kontrastlı MRKP, CVKN sonrası meydana gelen safra kaçaklarını ve kaçakların yerini belirlemede umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In our study, investigation of the effectiveness of MRCP that was used for determining the bile leakages and optimal locations occured after LDLT with hepatobiliary contratst MRCP agent Gd-EOB-DTPA, was aimed. MATERİALS AND METHODS : In our study totally 28 patients that include 21 male and 7 female that had LDLT , were evaluated. The average age of the patients was 47.3 ± 3.14.The average height of patients was 167±8.3 cm , and the average weight of patients was 69.6±10.1 kg. CHILD score of the patients before transplantation and transplantation indications were investigated. In addition, forms of biliary tract anastomosis of patients were investigated. Primarily laboratory values of all patients were evaluated. After examining the laboratory values , cholangiography was performed from feeding tubes that were placed during surgery. Then conventional MRCP and MRCP with hepatobiliary contrast agent Gd-EOB-DTPA , were performed RESULTS : Bile leakage was detected in 17 patients that include 13 males 4 females ,from cholangiography that was performed from feeding tubes. No bile leakage was detected In 11 (%39) patients that had suggestive signs of biliary leakage. Conventional MRCP examinations were performed to the patients after cholangiography. Bile leakage was detected from conventional MRCP in 12 (43%) patients that include 9 males and 3 females. Bile leakage could not detected with conventional MRCP in 16 (57%) patients. Cholangiography that were performed with feeding tubes in the comparison with conventional MRCP, only 12 of 17 bıle leakages that were detected by cholangıograpy were detected by conventional MRCP.For conventional MRCP, sensitivity %70.5, specifity %90 and overall accuracy rate was calculated as %78.5 from statistical analysis.MRCP with contrast agent Gd-EOBDTPA was performed after conventional MRCP.Bile leakage was detected by using contrast-enhanced MRCP from 15 patients that include 12 male and 3 female, no bile leakage was observed from the remaining 13 (46.5%) patients. Cholangiography in the comparison with contrast-enhanced MRCP, only 15 of 17 bıle leakages that were detected by cholangiography ,were detected by contrast-enhanced MRCP. For contrastenhanced MRCP, sensitivity %82, specifity %90 and overall accuracy rate was calculated as %85.7 from statistical analysis. CONCLUSİONS :MRCP with contrast agent Gd-EOB-DTPA has a higher sensitivity for determining the bile leakages and optimal locations according to conventional MRCP. Contrast-enhanced MRCP bile leaks and leaks that occur after LDLT promises to determine the location.