Sentinel lenf nodunda karsinom metastazı saptanan meme karsinomlu hastalarda non-sentinel lenf nodu metastazını öngörebilecek faktörlerin belirlenmesi
Factors predictive of metastasis in non-sentinel lymph nodes in breast cancer patients with a positive senti̇nel lymph node
  1. Tez No: 455775
  2. Yazar: İREM ÖZÖVER TUNELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ ERÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sentinel lenf nodu karsinom metastazı içeren meme karsinomlu hastalara rutin olarak aksiller diseksiyon uygulanmakla birlikte, bu hastalar arasında metastazın sadece sentinel lenf nodunda sınırlı olanların oranı azımsanmayacak derecededir. Çalışmamızda Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2006 Nisan ? 2013 Nisan arasında sentinel lenf nodunda histopatolojik olarak metastaz saptanan ve aksiller diseksiyon uygulanan 85 meme karsinomlu olgunun aksiller lenf nodlarını retrospektif olarak inceledik ve non-sentinel lenf nodu metastazını öngörebilecek faktörleri saptamayı amaçladık. Olguların 36 tanesinde (% 42.4) karsinom metastazı sentinal lenf nodunda sınırlı olduğunu gözlemledik. Non-sentinel lenf nodu tutulumu açısından istatistiksel olarak fark yaratan parametreleri; sentinel lenf nodunda makrometastaz varlığı, ekstrakapsüler yayılım varlığı, karsinom metastazı içeren sentinel lenf nodlarının tüm sentinel lenf nodlarına oranının ½ ve daha fazla olması, artan sayıdaki metastaz içeren sentinel lenf nodları olarak belirledik. Bu bulgularla, sentinel lenf nodu karsinom metastazı içeren hastalarda, sentinel lenf noduna ait bazı özelliklerin tamamlayıcı aksiller diseksiyon kararı için yol gösterici olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Axillary lymph node dissection is the current standard care for breast cancer patients with sentinel lypmh node involvement. However, the sentinel lymph node is only involved node in a significant proportion of these patients. In our study, we investigated to determine factors predictive of non-sentinel lymph node involvement in 85 breast carcinoma patients who underwent complementary axillary lymph node dissection after a histopathologically detected sentinel lymph node metastasis between April 2006 ? April 2013 in Kocaeli University Faculty of Medicine. In 36 patients (%42.4), metastasis was confined to the sentinel lymph node. Factors that were found to be statistically significantly associated with non-sentinel lymph node metastasis are; macrometastasis in sentinel lymph node, extracapsular extension in sentinel lymph node, proportion of involved sentinel lymph nodes among all sentinel nodes, increased number of involved sentinal lymph nodes. Our findings indicate that some characteristics of involved sentinel lymph nodes can guide us through the decision for complementary axillary lymph node dissection.