Üst çene kaynaklı iskeletsel sınıf II olgularda yüz derinliğinin sefalometrik olarak değerlendirilmesi
The cephalometric assesment of the facial depth in skeletally sinif II individuals with maxillary protrusion
  1. Tez No: 455778
  2. Yazar: İSMAİL KORHAN GİDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, üst çene kaynaklı iskeletsel Sınıf II maloklüzyon gösteren hastalarda gereken ortalama yüz derinliği mesafesi tespit edilerek, bu mesafe ile ön yüz yüksekliği arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaçla condylion noktası ile nasion noktasının Frankfort Horizontal düzlemindeki izdüşümleri arasındaki mesafe Yüz Derinlik Mesafesi (Co?-N?) olarak tanımlanmış ve bu mesafe ile ön yüz yüksekliği karşılaştırılarak belirli bir oran saptanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma için GATA Diş Hekimliği Bilimleri Merkezi Ortodonti Anabilim Dalı arşivindeki tüm radyografik kayıtlar incelenmiştir. Hastaların tedavi öncesi kayıtlarından, cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin, Steiner analizine göre, üst çene kaynaklı iskeletsel Sınıf II maloklüzyona sahip, 331 bireyin (187 kız, 144 erkek) sefalometrik filmleri seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır. Çalışmamızda 2 ana grup (kız ve erkek) değerlendirilmiştir. Bu gruplar büyüme ve gelişim dönemleri dikkate alınarak 3 alt gruba ayrılmıştır. Ayrıca istatistiksel olarak kız ve erkeklerin birbirleriyle karşılaştırılabilmesi için genel grup oluşturulmuştur. Genel grup da kronolojik yaşa göre 3 alt grupta değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate facial depth distance of patients with ClassII malocclusion with maxillary protrusion and to evaluate the relationship between this distance and anterior facial height. For this purpose, the distance between projections of condylion and Nasion points on frankfort horizontal plane was defined as Facial depth distance (Co?-N?) and this distance was compared with anterior facial height to identify a proportion. For this study all radiographic records in archives of GATA Center of Dental Sciences Center, Departmant of Orthodontics were investigated. According to Steiner and Mc Namara analysis, the cephalometric radiographs of 331 person (187 female,144 male) whose skeletally Class II malocclusion relationship with maxillary protrusion were selected and are put into research. In this study two main groups (male and female) were evaluated. These groups were divided into three subgroups according to their period of growth and development. Also to compare males and females statistically a general group was composed. General group was assesed into three subgroups according to the chronologic ages.