Meme kanserli hastalarda sezaryen, normal vajinal doğum,laktasyon, gebelik sayılarının prognostik faktörlerle ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
The association of cesarean or vaginal delivery, breastfeeding, parity with the prognostic factors of breast cancer : A retrospective study
- Tez No: 455787
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UTKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Reproduktif faktörler ile meme kanseri prognozu arasındaki ilişki, birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmada, yapmış oldukları doğumların tipi, diğer reproduktif özellikleri, endojen östrojen maruziyet göstergeleri ile meme kanseri prognostik belirteçleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yöntem: Çalışmaya, 2012-2013 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji polikliniğinde takip edilmekte olan, en az bir adet canlı doğum yapmış, opere, her evreden 434 meme kanserli kadın hasta dahil edildi. Hastaların %17,3?ü (n=75) daha önce en az bir kez sezaryen ile doğum yapmıştı. Prognostik faktörlerle hasta özelliklerin arasındaki ilişki, Pearson-Ki kare testi, bağımsız örneklemli t-test ve çok değişkenli analizler ile değerlendirildi. Bulgular: Sezaryen grubunda, normal vajinal doğum (NVD) yapmış hasta grubuna göre, meme kanseri prognostik özellikleri açısından farklılık saptanmadı. Son doğum yapılan yaş ile meme kanseri tanısı arasında geçen süre, 2 ve daha fazla doğum yapmış olan 364 hastada değerlendirildi. Bu hastalardan 47?sinde son doğum sezaryen ile yapılmıştı.
Özet (Çeviri)
Background: A number of studies have identified the association of reproductive factors and breast cancer prognosis. This study aims to assess the relation of breast cancer prognosis with prediagnostic child delivery types, reproductive factors and indicators of endogenous and exogenous estrogen exposure. Methods: 434 female breast cancer patients of any stage, who were being followed between 2012-2013 in Ankara University Faculty of Medicine Medical Oncology outpatient clinic were enrolled in the study; all patients were undergone breast surgery and had a prediagnostic history of at least one live child birth. Median age was 53 (range 28-83), median number of parities was 2 (range 1-7) and 17.3% (n=75) of patients had a history of cesarean delivery before diagnosis. Multivariate analysis, independent samples t test and Pearson-Chi square test has been used to evaluate interactions. Results:. Mean time to cancer diagnosis since the recent childbirth was assessed in 364 patients who had 2 or more childbirths, which was 12.7±1.1 years in patients with a cesarean history, while it was 22.5±0.6 years in patients who never had cesarean deliveries; and there was a statistically significant difference between groups (p2cm) (p=0.005) and histologic grade (2-3) (p?0.001). Conclusion: In this study, we found that the patients with a history of cesarean delivery were more likely to have breast cancer diagnosis in the first 10 years after the most recent delivery. Although, this finding needs to be confirmed with further studies. We also concluded that age at first birth and number of parities were related with breast cancer prognosis.