Diyabetik ayak ülseri tanısıyla hastanede yatan hastalarda yatış süresini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Factors affecting hospitalization period of patients admitted with diabetic foot ulcer
- Tez No: 455788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Diyabetik Ayak Ülseri Tanısıyla Hastanede Yatan Hastalarda Yatış Süresini Etkileyen Faktörlerin Değerlendirilmesi. Kırıkkale Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale 2013 Diabetes mellitus, sıklığı artmakta olan ve retinopati, nefropati, nöropati gibi mikrovasküler komplikasyonları ve periferik arter hastalığı, koroner arter hastalığı, serebrovasküler hastalıklar gibi makrovasküler komplikasyonları olan önemli bir hastalıktır. Diyabetik ayak ülseri olan hastaların, hastanede yatış sürelerini etkileyen faktörleri araştırmak içinhastaların dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların, ortalama hastanede yatış süreleri 26,9 ± 15,5 gün olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Factors Affecting Hospitalization Period of Patients Admitted with Diabetic Foot Ulcer. University of Kırıkkale, Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Division of Endocrinology and Metabolism, Thesis. Kırıkkale 2013 Diabetes Mellitus is an important disease that its prevalence is increasing and has important microvascular complications such as retinopathy, nephropathy, neuropathy and macrovascular complications such as peripheral artery disease, coronary artery disease and cerebrovascular disease. To investigate the factors that affect the hospitalization period of patients admitted with diabetic foot ulcers; files of patients were evaluated retrospectively. Mean hospitalization period was 26.9 ± 15,5 days.