Ankilozan spondilit ve inflamatuvar bağırsak hastalığında ıl 23r, erap-1, stat3, jak-2 ve tnfrs1a gen polimorfizminin spondiloartropati gelişiminde rolü
The role of il 23r, erap-1, stat3, jak-2 and tnfrs1a gene polymorphism in the pathogenesis of ankylosing spondylitis and inflammatory bowel disease
- Tez No: 455812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Genetik, Romatoloji, Gastroenterology, Genetics, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ankilozan spondilit ve inflamatuvar bağırsak hastalığının patogenezi tam olarak bilinmemektedir. Ankilozan spondilit ile HLA-B27 ilişkisi kuvetli olmasına ragmen HLA-B27 pozitif kişilerin yanlızca yaklaşık %1-5?inde ankilozan spondilit gelişmesi nedeniyle başka genetik faktörlerin hastalık gelişiminde rolü olduğu düşünülmektedir. İnflamatuvar bağırsak hastalığının her ne kadar tamamında gösterilmese de hastalığın ortaya çıkışında genetik bir yatkınlığın olduğu artık kuvvetle kabul görmektedir. Epidemiyolojik çalışmalar ile inflamatuvar bağırsak hastalıkları olgularının birinci derece akrabalarında ülseratif kolit sıklığı %5.7-15.5, Crohn sıklığı %10.9 olarak belirlenmiştir. Genom çaplı bağlantı taramaları (GWAS) ile yapılan gen çalışmaları ve bunların meta analizlerine rağmen inflamatuvar bağırsak hastalarının genetik olarak aktarabilmesinin yolunun %80?i halen bilinmemektedir Bu çalışmanın amacı, Türk toplumunda ankilozan spondilit, enteropatik artrit ve inflamatuvar bağırsak hastalıklarında ERAP-1, IL-23R, STAT-3, JAK-2, TNFR1A gen polimorfizmlerinin sıklığında normal popülasyona göre fark olup olmadığını tespit etmek ve bu polimorfizmlerin sıklığı ile hastalık riski arasındaki ilişkinin belirlenmesinin yanı sıra hastalık seyri ve klinik parametreler üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkalrı Romatoloji ve Gastroenteroloji Bilim Dalları polikliniğine başvuran 520 ankilozan spondilit, 272 inflamatuvar bağırsak hastası ve 230 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. İnflamatuvar bağırsak hastalığında ERAP-1 gen SNP?ine, ankilozan spondilitli hastalarda ERAP-1?in yanısıra IL-23R, STAT-3, JAK-2 ve TNF1RA gen SNP?lerine PCR-RFLP yöntemiyle bakıldı. Ayrıca 792 hastanın verileri incelenerek hastalık tutulumları (ekstra artriküler ve gastrointestinal sistem dışı tutulumları), hastalık aktivitesi, aldıkları tedaviler ve akut faz yanıtları (sedimentasyon ve CRP) ile bu SNP?ler arasındaki ilişkiye bakıldı.
Özet (Çeviri)
Little is known about the pathogenesis of Ankylosing Spondylitis and Inflammatory Bowel Disease. Despite the strong link between Ankylosing Spondylitis and positive HLA-B27, 1-5% prevalence of Ankylosing spondylitis in patients with positive HLA-B27 raise concerns of the possibility of other genetic factors playing a role in the development of the disease. Genome-wide studies (GWAS) in Ankylosing spondylitis may be associated with studies done with a lot of new gene polymorphisms have been identified Genetic predisposition as a role in the emergence of Inflammatory Bowel Disease has currently received strong recognition albeit an unclear definition of the disease. Epidemiological Studies have reported a 5.7-15.5% Ulcerative Cholitis, 10.9% Chron?s disease prevalence rates in first degrees relatives with IBD cases. Even after meta analysis of Genome-wide Association Studies (GWAS) about 80% of the pattern of genetic transposition in IBD is still not well defined. The goal of this study is to establish whether or not the prevalence of ERAP-1, IL-23R, STAT-3, JAK-2 and TNFRF1A gene polymorphisms in Ankylosing spondylitis, Enteropathic Arthritis and Inflammatory Bowel Disease in the Turkish Population compared to that of the normal population and to evaluate the possible relationship among these polymorphisms with their effect on clinical parameters such as disease course. The study consisted of a total of 1022 subjects who presented to the Ankara University İnternal Medicine Departments of Rheumatology and Gastroenterology outpatient clinics including 520 Ankylosing spondylitis, 272 inflammatory bowel disease patients and 230 healthy controls. ERAP-1 SNPs were analyzed in patients with inflammatory bowel disease, as well as those with ankylosing spondylitis. In addition to this IL-23R, ERAP-1, STAT-3, JAK-2 and TNF1RA SNPs were analyzed by employing the PCR-RFLP method in patients with Ankylosing spondylitis. By carefully studying the patient data of 792 patients, (extra articular and gastrointestinal involvement) disease activity, treatment protocols and acute phase responses (sedimentation and CRP) were noted and their possible relationships with these SNPs were investigated.