Kars yöresindeki sığırlarda paratüberküloz?un seroprevelansı
Seroprevalence of paratuberculosis in cattle in Kars region
  1. Tez No: 455811
  2. Yazar: MUSTAFA MAKAV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hayvancılık işletmelerinde ciddi ekonomik kayıplarla seyreden ve önemli bir zoonoz olan paratüberkülozis?in Türkiye?de ve Kars yöresinde prevelansına yönelik çalışmalar sınırlı sayıdadır. Sunulan çalışmada Kars yöresindeki sığırlarda subklinik paratüberkülozis?in prevalansının belirlenmesi amaçlandı. Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis serum örneklerinde ELISA yöntemi kullanılarak tespit edildi. Bu amaçla rastgele seçilen 13 odak ve bu odaklardaki 24 işletmeden 2 yaş ve üzeri toplam 400 sığır kullanıldı. Kars yöresinde subklinik paratüberküloz?un seroprevalansı %3,5 (14/400), çiftlik prevelansı ise %41,6 (10/24) olarak belirlendi. Yaşları ?2-?5, ?5-?7 ve ?7 olarak gruplandırılan sığırlarda paratüberküloz?un seroprevalansı sırasıyla %1,7, %3,8 ve %5,1 olarak belirlendi. Hayvanların yaşı arttıkça PTB?a yakalanma riskinin arttığı belirlendi. Sonuç olarak, paratüberkülozun her iki odaktan birinde tespit edilmesi, enfeksiyonunun yayılma hızı, başka bölgelere bulaşma riski ve ekonomik kaybı düşünüldüğünde dikkate alınması gerekir.
Özet (Çeviri)
Studies on prevalence of Paratuberculosis, an important zoonosis and cause of major economic losses to farms, are limited in Kars and Turkey as a whole. This study was therefore aimed at determining the prevalence of subclinical paratubercolos in Kars district. Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis was determined using ELISA. For this purpose, 400 cattle above 2 years old from 24 farms located in 13 different localities were blood sampled. The seroprevalence of subclinical paratubercolos was 3,5% (14/400) and farm prevalence was 41,6% (10/24) in Kars district. Age distribution of seroprevalence of paratubercolos was 1,7% in cattle aged ?2-?5 years old, 3,8% in ?5-?7 years old and 5,1% in ?7 old. The rate increased age of cattle get older. In conclusion, paratubercolos was determined in half of the localities and its incidence may pose risk of transmission to other parts of the country and of great economical losses and therefore the disease should be taken into consideration.