Sigara kullanımının serum bdnf düzeyleri ve oksidan-antioksidan sistem ile ilişkisi
The relationship between smoking and serum bdnf levels and oxidant-antioxidant system
  1. Tez No: 455813
  2. Yazar: ÜMİT BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE MARAL KIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sigara kullanımının serum BDNF düzeyleri ve oksidan-antioksidan sistem ile ilişkisi Bu çalışmada, sigara içen ve içmeyen 18-50 yaş arası sağlıklı bireylerin oksidan-antioksidan durumlarının ve serum BDNF düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin Merkez Laboratuvarına başvuran toplam 240 kişi dahil edildi. Denekler akut enfeksiyonu, psikiyatrik, nörolojik veya kronik arter hastalığı (KAH), diabetes mellitus (DM), Böbrek yetmezliği, KOAH vb. gibi herhangi bir kronik hastalığı ve kronik ilaç kullanımı olmayan, 18-50 (yaş ortalaması 32,98±7,71) yaş arası gönüllü bireylerden seçildi. Sigara içen 60 kadın ( yaş ortalaması=33,43±7,94 ) ve 60 erkek (yaş ortlaması=32,53±8,26) ile sigara içmeyen 78 kadın (yaş ortalaması=32,66±8,52) ve 42 erkek (yaş ortalaması=31,0±9,17) olmak üzere 120?şer kişilik 2 grup halinde toplamda 240 kişiden kan numuneleri alınmıştır. Gönüllülerin serumlarından BDNF, NO, SOD, plazmalarından MDA ve deproteinize edilmiş tam kan örneklerinden GSH düzeyleri analiz edilmiştir. Plazma MDA düzeyleri, eritrosit SOD aktivitesi ve GSH aktivitesi sigara içen grupta içmeyen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek olarak bulunmuştur. Serum NO ve BDNF düzeyleri ise sigara içen grupta, içmeyen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düşük olarak bulunmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre, sigara gerek oksidan-antioksidan dengeyi bozarak gerekse nöroprotektif etkili olduğu bilinen BDNF?yi azaltarak zararlı etkilerini nöronlarda da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between smoking and serum BDNF levels and oxidant-antioxidant system The objective of this study was to examine the oxidant-antioxidant status and serum BDNF levels of healthy smoker and non-smoker individuals between the ages of 18-50. A total of 240 people who applied to Kocaeli University Medical Faculty Hospital Central Laboratory were included in the study. The subjects were selected from among volunteers between the ages of 18-50 (age average= 32,98±7,71) who did not have chronic drug use or chronic diseases such as acute infection, psychiatric, neurologic or chronic artery disease (CAD), diabetes mellitus (DM), renal failure, COPD etc.. Blood samples were taken from a total of 240 people from 2 groups of 120 people consisting of 60 smoking females (age average=33,43±7,94 ) and 60 smoking males (age average= 32,53±8,26) along with 78 non-smoking females (age average= 32,66±8,52) and 42 non-smoking males (age average= 31,0±9,17). BDNF, NO, SOD were analyzed from the serum of the volunteers whereas MDA was analyzed from their plasma and GSH levels were analyzed from their deproteinized blood samples. The plasma MDA levels, erythrocyte SOD activity and GSH activity of the smoking group was determined to be at a statistically significant higher level in comparison with the non-smoking group. Whereas the serum NO and BDNF levels were determined to be lower at a statistically significant level for the smoking group in comparison with the non-smoking group. Study results indicate that smoking shows its damaging effects on neurons as well by both disrupting the oxidant-antioxidant balance and decreasing BDNF which is known to have a neuro-protective effect.