Pulmoner arteriyel hipertansiyonda klinik durumu belirlemede ekokardiyografik ve hemodinamik veriler ile altı dakikalık yürüme testi arasındaki ilişki
The relationship between six minute walk test and echocardiographic and hemodynamic datas in assessing clinical status in pulmonary arterial hypertension
- Tez No: 455819
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÖNGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, pulmoner arteriyel hipertansiyon hastalarının izlemi sırasında elde edilen klinik, ekokardiyografik ve hemodinamik verilerin, klinik durumu belirlemedeki ve prognozu öngördürücülükteki rollerini ortaya koymak, bunların altı dakikalık yürüme testi ile ilişkisini göstermektir. Yöntem: Çalışmamıza Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pulmoner Hipertansiyon Polikliği'ne Ocak 2005-Ocak 2013 tarihleri arasında başvurmuş olan, pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) ve kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTEPH) tanısı konulan 63 hasta alındı. Hastaların demografik, klinik, hemodinamik ve ekokardiyografik verileri kaydedilerek, bu veriler analiz edildi. Bulgular: İzlem süresince 29 hasta (%46) yaşamını kaybetti.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is performed in patients with pulmonary arterial hypertension. The objective is to determine the role of clinical, echocardiographic and hemodynamic parameters in predicting the prognosis and clinical course of the disease. Method: Sixty three patients who admitted to Pulmonary Arterial Hypertension Clinic of Cerrahpaşa Medical Faculty between January 2005 and January 2013, and were diagnosed as pulmonary arterial hypertension or chronic thromboembolic pulmonary hypertension were included in our study. Demographic, clinic, hemodynamic and echocardiographic data were recorded and analyzed. Results: Twentynine patients (46%) died during the follow-up.