Ratlarda arka bacak modelinde resveratrolün iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
The effect of resveratrol on prevention of ischemia-reperfusion injury in rat hindlimb model
- Tez No: 455820
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Rekonstrüktif Cerrahide doku defektlerinin onarımı için flepler yaygın olarak kullanılmaktadır. Uzun süreli iskemi sonrası taşınan fleplerde kısmi ya da tam flep kaybı halen bir sorundur. Bu çalışmanın amacı, reperfüzyon aşamasında tedaviye eklenen resveratrolün iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada 250-300 gr ağırlığında 40 adet erkek rat kullanıldı. Hayvanlar her grupta 10 hayvan olacak şekilde, randomize 4 gruba ayrıldı. Tüm ratlarda arka bacak kompozit ada flebi hazırlandı. Kontrol grubunda (n:10) ratlarda arka bacakta femoral damarlara klemp uygulanıp hemen açıldı ve iskemi oluşturulmadı. Grup 2 de (n:10) femoral damarlara 4 saat iskemi uygulandı ve iskemi sonrası 24 saat arka bacak reperfüze edildi. Grup 3 de (n:10) 4 saat iskemi sonrası klempler açıldı, ratlara parenteral olarak serum fizyolojik verildi ve 24 saat boyunca reperfüze edildi. Grup 4 de (n:10) 4 saatlik iskemi sonrası ratlara parenteral olarak resveratrol verildi ve 24 saat reperfüzyon yapıldı. Tüm ratlar 24 saatlik reperfüzyon sonrası sakrifiye edildi ve biyokimyasal inceleme için kan örneği, karaciğer doku örneği ve transplante edilen arka bacaktan kas dokusu örneği alındı. Homogenizasyon sonrası kanda ve dokularda MDA, Glutatyon, TNF-alfa, Nitrit ve Nitrat düzeyleri test edildi ve reperfüzyon hasarı değerlendirildi. Çalışmamızda iskemi sonrası reperfüzyon esnasında resveratrol eklenen grupta MDA(karaciğer), TNF-alfa (plazma,karaciğer), Nitrat (plazma), Nitrit (karaciğer), GSH (karaciğer) değerlerinde yanlızca iskemi uygulanan grubuna göre anlamlı farklılıklar elde edildi. Çalışmamızda, resveratrol kullanımının iskemi-reperfüzyon hasarını önlemede olumlu etkisinin olduğu görüldü. Ancak klinik uygulama için yeni ve geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Flaps are widely used for reconstruction of tissue defects in the reconstructive surgery. Partial or total failure of flaps with long warm ischemia time is still a problem to be solved. This experimental study was performed to evaluate the effect of resveratrol on the prevention of ischemia-reperfusion injury. Forty male rats weighing between 250-300 grs were used in this study. The rats were divided into 4 groups randomly, 10 rats each. Hindlimb composite island flaps were raised in all rats. In group 1, clamps were applied to the femoral vessels but immediately released without creating ischemia. In group 2, 4 hours of ischemia was created and then 24 hours of reperfusion was performed. In group 3, following 4 hours of ischemia, the rats were administered saline and the flaps were reperfused for 24 hours. In group 4, following 4 hours of ischemia, resveratrol was administered intraperitoneally and then the flaps were reperfused for 24 hours. All rats were sacrificed following 24 hours reperfusion. Blood samples, liver and muscle tissue samples were obtained for testing MDA, Glutathion, TNF-alfa, Nitrite, Nitrate levels to evaluate reperfusion injury. As a result, there was significant difference in levels of liver MDA, serum and liver TNF-alpha, serum Nitrate, liver Nitrite and liver Glutathion compared to only ischemic group. In conclusion, resveratrol was found to be effective in prevention of ischemia-reperfusion injury. Further studies are needed before clinical application of this drug.