Gastrointestinal (gis) ve hepatopankreatobiliyer (hpb) cerrahi girişim uygulanan hastaların hemşirelik bakımından memnuniyet düzeyleri
Gastrointestinal (gi̇s) and hepatopankreatobiliyer (hpb) levels of satisfaction with nursing care of patients undergoing surgery
- Tez No: 455821
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AKYOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Gastrointestinal (GİS) ve Hepatopankreatobiliyer (HPB) cerrahi girişim uygulanan hastaların hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi amacıyla planlandı. Araştırmanın evrenini; Aralık-2012 / Mayıs-2013 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Gastrointestinal (GİS) ve Hepatopankreatobiliyer (HPB) cerrahi servisinde yatan hastalar, örnekleme ise araştırmaya katılmayı kabul eden 20 yaş ve üstü 500 hasta alındı. Araştırmada veriler, bireyin sosyo-demografik ve tanıtıcı özelliklerinin yer aldığı 23 soruluk anket formu ile 19 maddeden oluşan Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği?nden yararlanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanıldı. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı t-testi, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplararası karşılaştırmalarında Tek yönlü (One way) Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Scheffe testi kullanıldı. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Araştırmanın sonucunda, Gastrointestinal (GİS) ve Hepatopankreatobiliyer (HPB) cerrahi girişim uygulanan hastaların aldıkları hemşirelik bakımından yüksek düzeyde memnun olduklarını göstermektedir. Anahtar kelimeler; sağlık, hastalık, cerrahi, cerrahi hemşireliği, cerrahi hastası, hasta memnuniyeti
Özet (Çeviri)
This study of the Gastrointestinal tract (GİS) and Hepatopankreatobiliyer (HPB) surgical intervention was planned in order to determine the levels of satisfaction in nursing of patients applied. The study population consisted of; Between the dates of May-December-2012/2013 training and research hospital in Okmeydanı Gastrointestinal (GİS) and Hepatopankreatobiliyer (HPB) surgery patients who agreed to participate in the survey, sampling at the age of 20 and over 500 patients. Research data, individual socio-demographic characteristics of the 23 questions survey form and handle with 7 "from the scale of Newcastle from nursing care Satisfaction. The data obtained in research USING SPSS (Statistical Package for Social Sciences) were analyzed using the program for Windows, 17.0. Statistical methods of evaluating the data identifier (number, percentage, mean, standard deviation). Quantitative data to compare the difference between the two groups of t-test, if more than two group parameters gruplararası comparisons of one-way Anova test (One way) and was used in determining the diversity group Scheffe. The resulting findings, 95% confidence interval, 5% significance level. As a result of the research, Gastrointestinal (GİS) and Hepatopankreatobiliyer (HPB) surgery were satisfied with the high level in terms of their nursing for patients applied. Key words; health, disease, surgery, surgical nursing, surgical patients, patient satisfaction.