İntakt ve iskemi/reperfüzyon hasarına uğramış izole sıçan kalplerinde antipsikotik ilaçların fonksiyonel parametrelere etkileri
Effects of antipsychotic drugs to functional parameters of intact and after ischemia/reperfusion injury in isolated rat hearts
  1. Tez No: 455822
  2. Yazar: ALİ BORAY BAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER SÜZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; tipik (klorpromazin, haloperidol) ve atipik (olanzapin, risperidon, ketiapin) antipsikotiklerin konsantrasyona bağımlı olarak intakt ve iskemi-reperfüzyon hasarına maruz kalmış izole sıçan kalplerinde fonksiyonel parametrelere etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada erkek Wistar albino sıçanlar kullanıldı. Deney hayvanları her bir grupta 7 tane sıçan olacak şekilde 11 gruba ayrıldı. İzole sıçan kalpleri Langendorff sisteminde perfüze edildi ve ilaç uygulamaları her bir konsantrasyon için 5'er dakika süre ile artan bir şekilde toplam 6 konsantrasyonda intakt ve iskemi/reperfüzyon gruplarına uygulandı. Artan ilaç konsantrasyonları ilaçların subterapötik, terapötik ve supraterapötik konsantrasyonlarının etkilerini değerlendirebilmek için; haloperidol, olanzapin ve risperidon için 1x10-8 Mol/L, 3x10-8 Mol/L, 1x10-7 Mol/L, 3x10-7 Mol/L, 1x10-6 Mol/L, 3x10-6 Mol/L ve klorpromazin ve ketiapin için 1x10-7 Mol/L, 3x10-7 Mol/L, 1x10-6 Mol/L, 3x10-6 Mol/L, 1x10-5 Mol/L, 3x10-5 Mol/L şeklinde uygulandı. Fonksiyonel parametreler ve bipolar elektrokardiyogram deney boyunca kaydedildi. Bulgular: İntakt gruplarda sol ventrikül gelişen basıncını, klorpromazin 5. konsantrasyondan itibaren (38,4±6,5 mm Hg); olanzapin 3. konsantrasyondan itibaren (65,1±6,5 mm Hg); ketiapin 6. konsantrasyonda (63,1±7,5 mm Hg) kendi başlangıç değerlerine kıyasla anlamlı olarak düşürmüştür. İskemi reperfüzyon grubunda ise sol ventrikül gelişen basıncını klorpromazin yine 5. konsantrasyondan itibaren (29,3±4,5 mm Hg) başlangıç değerine kıyasla anlamlı olarak düşürmeye başlamış ve deney sonunda kalpler tamamen durmuştur. İskemi reperfüzyon gruplarında sol ventrikül gelişen basınç değerini, haloperidol 6. konsantrasyonda (33,3±5,5 mm Hg); olanzapin 6. konsantrasyonda (31,1±6,2 mm Hg); risperidon 4. konsantrasyonda (46,3±4 mm Hg); ketiapin 6. konsantrasyonda (40,9±5,4 mm Hg) kendi başlangıç değerlerine kıyasla anlamlı olarak düşürmüştür. Sonuç: Deneyimizde kullandığımız antipsikotik ilaçların in vitro ortamda kardiyak mekanik fonksiyonlar üzerindeki negatif etkileri bu çalışmamızda gösterilmiştir. Özellikle olanzapinin bu etkileri insan terapötik aralığındaki konsantrasyonlarda göstermeye başlaması deneyimizin önemli bir bulgusudur. Olanzapin ve diğer antipsikotik ilaçların kardiyak mekanik fonksiyonlardaki direk etkisinin mekanizmalarının ileride yapılacak çalışmalar ile daha detaylı araştırılmasının bu konudaki kısıtlı bilgilerimizi geliştirerek, klinik uygulamalara katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the concentration dependent effects of typical (chlorpromazine, haloperidol) and atypical antipsychotics (olanzapine, risperidone, quetiapine) on the functional parameters of intact as well as ischemia/reperfusion injury in isolated rat hearts. Material and Methods: Male Wistar-Albino rats were used for this study. The animals were divided into eleven groups of seven rats for each. The hearts were perfused in Langendorff system. Drugs were applied for five minutes with increasing concentrations to intact and ischemia/reperfusion groups. The increasing concentrations were 1x10-7 Mol/L, 3x10-7 Mol/L, 1x10-6 Mol/L, 3x10-6 Mol/L, 1x10-5 Mol/L, 3x10-5 Mol/L and 1x10-8 Mol/L, 3x10-8 Mol/L, 1x10-7 Mol/L, 3x10-7 Mol/L, 1x10-6 Mol/L, 3x10-6 Mol/L respectively; for chlorpromazine, quetiapine and for haloperidol, olanzapine, risperidone; to evaluate subtherapeutic, therapeutic and supratherapeutic concentration effects of drugs. Functional parameters and bipolar electrocardiogram were recorded throughout the experimental period. Results: For intact groups, chlorpromazine depressed the left ventricular developed pressure (LVDP) beginning from 5th concentration (38.4±6.5 mm Hg); olanzapine depressed beginning from 3rd concentration (65.1±6.5 mm Hg); quetiapine depressed at 6th concentration (63.1±7.5 mm Hg) significantly when compared with their own basal LVDP value. Chlorpromazine depressed LVDP beginning from 5th concentration (29.3±4.5 mm Hg) significantly when compared basal LVDP value of chlorpromazine, for ischemia reperfusion group. For this group all hearts stopped working at the end of the experiment. For the other ischemia reperfusion groups, haloperidol depressed LVDP at 6th concentration (33.3±5.5 mm Hg); olanzapine depressed at 6th concentration (31.1±6.2 mm Hg); risperidone depressed at 4th concentration (46.3±4 mm Hg); quetiapine depressed at 6th concentration (40.9±5.4 mm Hg) significantly when compared with their own basal LVDP value. Conclusion: Antipsychotic drugs that we used in our recent experiment showed negative effects on mechanical functions of heart. Particularly olanzapine showed these effects at the human therapeutic concentration range and this is a valuable result. Future researches should be designed for evaluate direct effects and mechanisms of these drugs on cardiac mechanical functions. These researches will improve our knowledge and provide additional information for clinical use of antipsychotic drugs.