Paranazal sinüs varyasyonlarının bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of anatomic variations of the paranasal sinuses with computed tomographic scanning
- Tez No: 455823
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRKAN KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Paranazal sinüs bilgisayarlı tomografilerinde sinüzit bulgusu olmayan hastalarda paranazal sinüslerdeki anatomik varyasyonları değerlendirmek. Elde edilen veriler benzer çalışmalarla karşılaştırılarak konu üzerindeki bilgi birikimine katkı sağlamak. Materyal ve Metod: Çalışmada retrospektif 120 hastanın (55 erkek, 65 kadın) paranazal sinüs BT görüntüleri multiplanar reformat yöntemi ile incelendi. Paranazal sinüs varyasyonları kaynaklandığı yapıya göre değerlendirildi. Bulgular: En sık rastlanan anatomik varyasyonlar agger nazi hücresi (%90) ve nazal septum deviasyonu (%64,16) idi. En az rastlanan varyasyonlar unsinat proçes pnömatizasyonu (%5) ve internal karotis dehissansı (%1,66) idi. Vomer pnömatizasyonu literatürlere göre yüksek oranda (%33,33) tespit edildi. Sonuç: Sonuçlar değerlendirildiğinde genellikle kaynak bilgileri ile paralellik içinde olduğu görülmüştür. Vomer pnömatizasyonu kaynak bilgilerine göre yüksek bulunmuştur. Vomer pnömatizasyonunun yüksekliği, dikkat çekici bulunmuştur. Bu yüksek oran çalışma grubunu oluşturan vaka sayısının düşüklüğüne veya etnik farklılığa bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to identify antomical variations of the paranasal sinuses in computed tomography images of non-sinusitis patients. Obtained data has been compared to some similar studies and in order to make contributions to the literature. Material and Methods: Computed tomography images of the paranasal sinuses of 120 patients (55 males, 65 females) were retrospectively evaluated with multiplanar reformatted tecnique. Anatomical variations of the paranasal sinuses were identify according to their origins. Results: We observed agger nasi cells (80.4%) and it the most common anatomic variation. It was followed by nasal septum deviation (%64,16). Persantage of the uncinate process pneumatization was %5 and internal karotis dehissansı was %1,66. So uncinate process pneumatization and dehiscence of internal carotid artery were identified the least variations. Conclusion: The data analysis of this study genereally showed concordance with the other similar papers. The high insidence of vomer pneumatization are remarkable. This high insidence may be based on low case number of the study or ethnic difference.