İntrakranyal bifurkasyon anevrizmalarında damar gücünün modelleme ile değerlendirilmesi
Assessment of wall strength by modelling in intracranial bifurcation aneurysms
- Tez No: 455824
- Danışmanlar: PROF. DR. CİVAN IŞLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Anevrizmaların kanaması, mekanik olarak duvar gücünün endoluminal faktörlere yeterli direnci gösterememesi ile oluşur. Anevrizmanın kökenini aldığı arter bölgesindeki anevrizma boynunu temsil edecek duvarın, anevrizmanın büyümesi sırasında kalınlığının azalması ve böylece hemodinamik güçlere ve gerilim streslerine karşı hassaslaşması gözlemlerinden yola çıkarak duvar incelme katsayısının rüptür riskini belirlemedeki anlamlılığını araştırmayı ve böylece subaraknoid kanama sebeplerinden anevrizmaların kanamadan önce yüksek riske sahip olanlarını belirleyebilmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2010 ile 2013 yılları arasında İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroradyoloji Bilim Dalı'nda3D anjiyografi incelemeleri yapılmış 20 kanamış ve 20 kanamamış Art. Carotis İnterna (İKA), Art. Cerebri Media (MCA) ve Art. Basillaris (BA) bifurkasyon anevrizması dahil edilmiştir. Anjiyografi görüntüleri, Polyworks 3DMetrology (InnovMetric Software Inc.) programı yardımıyla işlenerek anevrizmalar ve varsa 'baby'sinin boyut, AR, VOR ve incelme oranı (TR) değerleri hesaplanmıştır. Bu değerlerin, kanamış ve kanamamış gruplar arasındaki istatistiksel olarak anlamlılığı Mann-Whitney U testi kullanılarak ölçülmüştür. İki grup arasında anlamlı fark olan değerler için ROC eğrisi çizilmiştir. Bulgular: İki gruptaki anevrizmaların boyut, AR, VOR ve TR değerleri Mann-Whitney U testiyle karşılaştırıldığında, iki grup arasında TR, AR ve VOR değeri için istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: The wall thickness of an aneurysm is one of the major determinant factors for aneurysm rupture. It has been shown that during the growth of an aneurysm , aneurysmal wall gets increasingly thinner until it eventually ruptures. Objective: To assess the potential value of the ratio of the surface area of an aneurysm sac to the area of its neck (thinness ratio) as an indicator for risk of rupture. Materials And Methods: A retrospective analysis of aneurysm size, aspect ratio (AR), volume-to-ostium area ratio(VOR) and thinness ratio(TR) was performed on a series of 40 aneurysms (20ruptured, 20 unruptured) originating from bifurcations on Art.Carotis İnterna, Art.Cerebri Media and Art.Basillaris and on the baby formations of the aneurysms. Measurements were obtained from 3-D angiography studies using Polyworks 3D Metrology software. Mann-Whitney U test was performed to determine statistically significant differences between groups for all indices. ROC analysis was performed for TR, AR and VOR to quantify the predictability and identify an optimal threshold value. Results: TR showed better discrimination for rupture status than did size, AR and VOR. Statistically significant difference was found between mean values in ruptured and unruptured groups for TR, AR AND VOR.