Kronik bel ağrılı hastalarda kinezyolojik bantlama, fizik tedavi ve egzersiz tedavilerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of kinesiologic taping, physical therapy and exercise therapy in patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 455834
  2. Yazar: ÖZGÜR TOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik bel ağrılı hastaların tedavisinde kinezyolojik bantlama, fizik tedavi ve egzersiz tedavilerinin etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmaya kronik bel ağrısı olan 90 hasta dahil edildi. Hastalar kinezyolojik bantlama (n=30), fizik tedavi (n=30) ve egzersiz tedavisi (n=30) grupları olacak şekilde, randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Hastaların yaş, kilo, boy, VKİ, cinsiyet, meslek ve eğitim düzeyi gibi demografik verileri kaydedildi. Kinezyolojik bantlama grubuna 3 günde bir, toplam 15 gün boyunca kinezyolojik bantlama tedavisi yapıldı. Fizik tedavi grubuna 3 haftalık periyotta toplam 15 seans US, sıcak paket ve TENS modalitelerinden oluşan fizik tedavi programı uygulandı. Egzersiz grubuna fleksiyon ve ekstansiyon egzersizlerinin karışımından oluşan, bel ve karın kaslarına yönelik güçlendirme ve germe egzersizleri verildi. Aynı egzersiz programı kinezyolojik bantlama ve fizik tedavi gruplarına da verildi. Hastaların tedavi öncesinde, tedavi sonrasında ve 3. ayda, ağrı (VAS ile), dizabilite (ODÖ ile), depresyon (BDÖ ile), yaşam kalitesi (SF-36 ile) ve lomber hareket açıklıklığı düzeyleri değerlendirildi. İstatistiksel analiz Windows için geliştirilmiş SPSS 18 ile yapıldı. Bütün parametrik sonuçlar ortalama ± standart deviasyon olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was to compare the efficacies of kinesiologic taping, physical therapy and exercises in the treatment of patients with chronic low back pain. Materials and Methods: A total of 90 patients with chronic low back pain were included in the study. The patients were randomly allocated into three groups: kinesiologic taping group (n=30), physical therapy group (n=30), and exercise program group (n=30). The demographic features of the patients including age, weight, height, BMI, gender, occupation, and education level were recorded. The patients in the kinesiologic taping group were administered with kinesiologic taping therapy once every three days for a total of 15 days. The patients in the physical therapy group were administered with a physical therapy program comprising 15 sessions of ultrasound diathermy, hot pack, and transcutaneous electrical nerve stimulation applications for a total of 3 weeks. The patients in the exercise group were administered with strengthening and stretching exercises for the lumbar and abdominal muscles, consisting of flexion and extension exercises. The same exercise program was also administered to the patients in the kinesiologic taping and physical therapy groups. The level of pain (Visual Analog Scale), disability (Oswestry Disability Index), depression (Beck Depression Inventory), quality of life (Short Form (SF) -36), and lumbar range of motion were evaluated at baseline, after therapy, and at three months. The statistical analysis was performed using SPSS 18 for Windows. All parametric results were expressed as mean ± standard deviation. A p value