Kan veren donörlerde kan verme işleminden önceki ve sonraki vena kava inferior çapındaki değişikliğin, kan kayıplarında şok'un erken tanısında kullanılabilirliği
The usability of changes of vena cava inferior (vci) diameter before and after blood donations in the detection of early diagnosis of loss of blood shock among blood donors
  1. Tez No: 455836
  2. Yazar: CAVİD MEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE NUR USER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çalışmamızın amacı 450 ml kan kaybı olduğunda acil servis travma hastalarında daha duyarlı bir yöntem olan Vena Kava İnferior (VCI) çapında ne kadar değişiklik olduğunu ve bu değişimin yaş, BMİ ve Hgb düzeyi gibi değişkenlerden ne kadar etkilendiğini saptamaktır. Çalışmamıza 90 gönüllü donör katılmıştır. Donörlerin yaş ortalaması 28.5 + 7.25 (18-53) yıldı. Dönorlerin, nabız, tansiyon, ateş, hemogram, BMİ hesaplandı. Kan bağışlamadan önceki ve sonraki VCİ çaplarına portable USG ile bakıldı ve kaydedildi. Yapılan frekans analizlerine göre, Hgb ortalama değerleri 15.08 + 1,01 (13,5-17,7) g/dl ve BMİ ortalaması 25.47 + (18.5-37.1) idi. Yapılan bağımsız örneklem t-testi analizlerine göre, kan bağışladıktan sonra VC inferiorda anlamlı bir küçülme saptanmıştır (p 0.5). Bulgulara göre, halen VCİ çapının varyasyonlar olmakla birlikte, kısa süre aralıklarla seri ölçümlerde VCİ çapındaki olan küçülmeler, kanamanın şiddeti ve devamlılığını göstermekte bize yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to assess how much changes in Vena Cava Inferior (VCI) diameter which is more sensitive in emergency traumatic patients during 450 ml blood loss and to determine whether these changes are affected by age, BMI and HGB levels. 90 volunteer donors participated to our study. Their age mean were 28.5+7.25 (18-53 age range). Heart rate/pulse, tension, fever, hemogram, and BMI of all donors were measured. Through using portable ultrasound, VCI were assessed and recorded of all donors before and after blood donation. According to the results, based on frequency analysis, Hgb mean values were found as 15.08 + 1,01 (13,5-17,7) g/dl and BMI mean values 25.47 (18.5-37.1). Independent sample t-test analysis revealed that after blood donation, there was a significant decrement in VCI diameter (p< 0.001). On the basis of the assumption that VCI diameter could be affected by age, BMI and HGB levels, we categorized age, BMI and HGB levels of donors into three levels, however, variance analysis ANOVA revealed that three age, BMI and HGB groups did not statistically different from each other pre (before blood donation) and post (after blood donation) assessments of VCI diameter (p > 0.5). Based on the findings, eventhough there are some variations in VCI diameter, through short term serial measurements, minor decrements in VCI has been helping us to determine bleeding severity and contiunity or durability.