Genisteinin; fruktozla indüklenmiş insülin direnci ve oksidatif stres üzerine koruyucu etkileri
- Tez No: 455838
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU NACİYE SEVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu deneysel çalışma fruktozla beslenen ratlarda insülin direnci, lipid statüsü, oksidatif stres ve inflamasyon göstergelerini serum ve karaciğer dokusunda incelemek ve izoflavon ailesinden, doğal fitoöstrojen olan genisteinin antioksidan, antienflamatuar, hipolipidemik ve insülin direncini düzeltici etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla oksidatif stresin sensitif ve spesifik göstergesi olarak 8-izoprostan, inflamasyon belirteçleri olarak TNF-?, IL-6 ve visfatin ve lipid statü göstergeleri olarak trigliserid, LDL-kolesterol, total kolesterol ve HDL-kolesterol seviyeleri analizlenmiştir. İnsulin direnci; glukoz ve insülin ölçümüyle HOMA-IR hesaplanarak ifade edilmiştir. Ortalama 150-200 gr ağırlığında, 6-8 haftalık 40 adet erkek Sprague-Dawley rat 4 çalışma grubuna ayrıldı. Kontrol grup (Grup 1; n=10), standart pelet yemi ve 100?l/kg/gün/rat dimetil sülfoksit (DMSO) ile, kontrol+genistein grup (Grup 2; n=10), standart pelet yemi ve 0,25 mg/kg/gün/rat genistein ile, fruktoz grup (Grup 3; n=10), standart pelet yemi ve %20 fruktoz içeren içme suyu ile, fruktoz+genistein grup (Grup 4; n=10), standart pelet yemi, %20 fruktoz içeren içme suyu ve 0,25 mg/kg/gün/rat genistein ile 10 hafta süreyle beslendi. DMSO ve genistein subkutan yolla verildi. TNF-?, IL-6, visfatin, 8-izoprostan düzeyleri serum ve karaciğer dokusunda, insülin düzeyleri ise serumda ELIZA yöntemi ile ölçüldü. Glukoz, trigliserid, total kolesterol, LDL-kolesterol ve HDL-kolesterol serumda enzimatik kolorimetrik yöntemle AST ve ALT ise serumda kinetik UV yöntemi ile; Modüler Sistem DPP Otoanalizöründe analizlendi.
Özet (Çeviri)
This experimental study was designed to investigate the effects of genistein administration on oxidative stress in the serum and liver tissues of rats fed with fructose. To serve this purpose, 8-isoprostane was measured as a sensitive and specific marker of oxidative stress, TNF-?, IL-6 and visfatin as inflammatory markers and triglyceride, LDL-cholesterol total cholesterol and HDL-cholesterol as lipid status markers. HOMA- IR was calculated to reflect insulin resistance. 6-8 weeks old, 40 male Sprague-Dawley rats weighting approximately 150-200 gr. were included in the study. There were 4 groups with 10 rats. Group 1 (control group) was fed with standard chow food and 100?l/kg/gün/rat dimethyl sulfoxide (DMSO); group 2 (control+genistein group) was fed with standard chow food and 0,25 mg/kg/day/rat genistein; group 3 (fructose group) was fed with standard chow food and drinking water 20% fructose, group 4 (fructose+genistein group) was fed with standard chow food, drinking water with 20%fructoe and 0,25 mg/kg/day/rat genistein for 10 weeks. DMSO and genistein were applied subcutaneously. TNF-?, IL-6, visfatin and 8-isoprostane were measured both in serum and liver tissues, and insulin only in serum by ELISA. Glucose, triglyceride, total cholesterol, LDL-cholesterol and HDL-cholesterol were analysed in serum by enzymatic colorometric method, AST and ALT in serum by kinetic UVin modulary system DPP autoanalyzer.