Genisteinin karaciğer kanserli hücre hattında CD36 lipid reseptörü ve lipid profili üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of genistein on CD36 lipid receptor and lipid profile in liver cancer cell line
- Tez No: 937413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BETÜL ÖZGERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Genistein adlı izoflavon antioksidan maddenin karaciğer kanserli ve sağlıklı hücreler üzerinde uygulanarak, antioksidan aktivitesine, canlılığa, CD36 lipid tarnsportu miktarına etkisine ve hücrenin genel lipid profiline etkisini incelemeyi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Hücre kültürleme ile hücreler ilaç uygulamasına hazır hale getirilmiştir, MTT (3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür) testi ile canlılık ölçümü yapılmıştır. CD36 elisa kiti kullanılarak hücrelerde Genisteinin CD36'ya etkisine bakılmıştır. Ayrı ayrı SOD, GSH, MDA, MPO ve GPx testleriyle bu antioksidan parametreleri incelenmiştir. Red Oil O boyama Kiti ile hücrelerin genel lipid profili incelenmiştir. Bulgular: HepG2 hücrelerinin genistein ile 6.25-200 μg/mL konsantrasyonlarda 48 saat muamele edilmesinin ardından MTT testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the effect of isoflavone antioxidant substance called genistein on antioxidant activity, viability, CD36 lipid tarnsport amount and general lipid profile of the cell by applying on liver cancer and healthy cells. Material and Methods: The cells were prepared for drug application by culturing, and vitality was determined by MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) test. The reflection of genistein on CD36 was examined using the CD36 elisa kit. These antioxidant parameters were examined separately with SOD, GSH, MDA, MPO and GPx tests. The general lipid profile of the cells was examined with the Red Oil O staining Kit.