Pediatrik kardiyak manyetik rezonans görüntüleme
Pediatic cardiac magnetic resonance imaging
- Tez No: 455839
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SUAT FİTOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmamızın temel amaçları pediatrik olguların kardiyak MR bulgularının sunulması; sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu ölçümü ve anomali tespitinde ekokardiyografi ve MR'ın karşılaştırılması; tam düzeltme operasyonu geçirmiş Fallot Tetralojisi alt grubumuzda postoperatif komplikasyonlar, biventriküler hacimler ve pulmoner kapak dinamiklerinin değerlendirilmesi ile sol ventrikülün nonkompaksiyonu tanısında kompakte/nonkompakte miyokardiyal kütle ölçümü yönteminin uygulanmasıdır. Çalışmaya kardiyak MR inceleme yapılan 25 olgu (10 kız, 15 erkek) dahil edildi. Tüm olguların biventriküler hacimleri, ventrikül fonksiyonları ve Fallot Tetralojisi olgularında pulmoner kapak dinamikleri ile postoperatif komplikasyon varlığı değerlendirildi. Sol ventrikülün nonkompaksiyonu olgularında kompakte/nonkompakte miyokardiyal kütle ölçümü yapıldı. Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu ölçümü ve anomali tespitinde MR ve ekokardiyografi verileri karşılaştırıldı. MR bulguları doğrultusunda 4 olgu normal, 21 olgu patolojik olarak değerlendirildi. Ekokardiyografide tespit edilen patolojiler haricinde 11 olguda (%44) ek patoloji tespit edildi. Ekokardiyografi ve MR ile ölçülen sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonları arasında orta düzeyde (ICC 0.54) korelasyon bulundu. Fallot Tetralojisi alt grubumuzda RVEDVI, RVESVI, RVSVI, LVEF değerleri kontrol grubundan yüksek bulunurken, LVESVI değeri kontrol grubunda daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Our main purposes are to present findings of cardiovascular magnetic resonance imaging performed at our institution; to identify advantages of MRI over echocardiography; to compare agreement of left ventricular ejection fraction by echocardiography and MRI; to evaluate postoperative complications, biventricular volumes and pulmonary valve dynamics in patients with repaired Tetralogy of Fallot (TOF); to measure compacted and noncompacted myocardial mass in patients with left ventricular noncompaction (LVNC). We studied 25 patients (10 female and 15 male). Biventricular volumes and functions of all patients, also pulmonary valve dynamics and the presence of postoperative complications were evaluated in patients with repaired TOF. Also compacted and noncompacted myocardial mass was measured in patients with left ventricular non compaction. MRI and echocardiography data were compared. On the basis of MRI findings 4 children were considered as normal and 21 as pathologic. MRI depicted additional pathologies in 11 patients. There was mild correlation between MRI and echocardiography measurements of left ventricular EF. RVEDVI, RVESVI, RVSVI, LVEF were increased and LVESVI was decreased in patients with repaired Tetralogy of Fallot.