Serebrovasküler hastalıklarda risk faktörü olarak hipertansiyon: Sıklığı ve diğer inme risk faktörleri ile ilişkisi
Hypertension as a risk factor of cerebrovascular diseases: Its frequency and relation with stroke risk factors
- Tez No: 455842
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BİRSEN İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Serebrovasküler hastalıklar özellikle ileri yaşlarda özürlülük ve mortalitenin en önemli nedenlerindendir. Serebrovasküler hastalıklar için en önemli risk faktörü ise hipertansiyondur. Bu tez çalışmasında 1996-2011 yılları arasında Serebrovasküler Hastalık Polikliniği'mizde takip edilen hastalarda risk faktörü olarak hipertansiyonun bu popülasyonda ne oranda görüldüğünün, hipertansiyon görülme sıklığının cinsiyet ve yaştan etkilenip etkilenmediğinin, başvuru tablolarının geçici, kalıcı, kronik/ progresif oluşuyla görülme sıklığının değişip değişmediğinin, serebral enfarkt veya intraserebral hemoraji lokalizasyonlarında görülme oranında farklılık izlenip izlenmediğinin, inmenin patolojik alt tiplerine göre sıklığının farklılık gösterip göstermediğinin, diğer inme risk faktörleri hipertansiyona ne oranda eşlik ettiğinin ve hipertansiyonun inme rekürrensi ile ilişkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bunun için hastaların demografik ve klinik parametrelerin kaydedildiği retrospektif karakterli kesitsel bir çalışma tasarlanmıştır. Çalışmamıza serebrovasküler hastalık tanılı 18 yaşından büyük 2590 hasta dahil edilmiştir. Hastaların çoğunluğunu erkek hastalardan(%54,1) oluştuğu ve yaş ortalamasının 61,78 ±13,16 olduğu görülmüştür. Kırkbeş yaş altı grupta erkeklerde; 45 yaş üzeri grupta kadınlarda hipertansiyon görülme oranı anlamlı olarak yüksek izlenmiştir. Hipertansiyon görülme oranı en yüksek intraserebral hemorajide (%90,5) sonrasında iskemik inmede (%69,1) izlenmiştir. Diabet ve hiperlipidemi varlığında hipertansiyon anlamlı olarak daha sık izlenirken, sigara kullananlarda anlamlı olarak daha az izlenmiştir. Aşırı alkol kullanımı ve kardiyak hastalık varlığında hipertansiyon görülme oranı anlamlı farklılık oluşturmamıştır. Tekrarlayıcı inme varlığında da hipertansiyon görülme oranı anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, iskemik ve hemorajik inmede en sık risk faktörü olarak izlenen hipertansiyon, diğer vasküler risk faktörlerine önemli ölçüde eşlik etmekte ve tekrarlayan inme oranını azaltmak için ikincil korumada hedef risk faktörü olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular diseases, especially in the elderly, are the main causes of disability and mortality. Hypertension stands as the most important and common risk factor for cerebrovascular diseases. In this thesis study, our aim was to investigate the role of hypertension as a cerebrovascular disease risk factor. We wanted to examine its rate and its relation with gender and age, whether the clinical presentation tables and the localizations of cerebral infarction or intracerebral hemorrhage causes variability in rate of hypertension, whether the pathological stroke subtypes and subtypes according to TOAST classification had different rates of hypertension prevelance, whether there is any relation with the recurrent stroke and wanted to assess in what proportion hypertension accompanies other stroke risk factors. In 2590 patients with the diagnosis of cereberovascular disease men were higher in number in the whole group(men: 54.1%). The mean age of the patients was 61,78 ±13,16. The highest rate of hypertension was seen in intracerebral hemorrhage(90.5%) followed by ischemic stroke(69.1%). The rate of hypertension was significantly higher in diabetic and hyperlipidemic patients, but, in smokers it was significantly lower. It did not show significant difference between patients with and without excessive use of alcohol and cardiac disease. It was significantly higher in case of recurrent stroke. In conclusion, as the most common risk factor both in ischemic and hemorrhagic strokes hypertension, accompanies substantially to other stroke risk factors and therefore stands as the target risk factor for secondary prevention of stroke recurrence.