Periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde trombositten zengin plazma ve mine matriks protein türevlerinin otojen kemik grefti ile kombinasyonunun klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical comparison of platelet rich plasma and enamel matrix derivative with autogeneous bone graft in the treatment of periodontal intrabony defects
  1. Tez No: 455849
  2. Yazar: DENİZ MERTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. RECEP SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde trombositten zengin plazma (TZP) ve otojen kemik grefti (OKG) kombinasyonunun etkinliğinin, mine matriks proteini (MMP) ve OKG kombinasyonu ile karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmaya, sondalama derinliği (SD) ≥ 5 mm ve kemik içi defekt derinliği ≥ 3 mm olan 40 kronik periodontitis hastasına ait toplam 46 kemik içi defekt dahil edildi. Defektlerden 22 tanesi TZP+OKG ile tedavi edilirken, 24 tanesi MMP+OKG ile tedavi edildi. Operasyondan önce ve 12 ay sonra plak ve dişeti oluğu kanama indeksleri, rölatif dişeti kenarı seviyesi, SD, rölatif ataşman ve kemik seviyeleri ölçümleri yapıldı.Tüm hastalarda iyileşme sorunsuz gerçekleşti. Operasyondan sonraki 12.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to compare the clinical effect of a procedure based on a combination of platelet rich plasma (PRP) and autogeneous bone graft (ABG) versus a combination of enamel matrix derivative (EMD) and ABG application in the treatment of periodontal intrabony defects. Fourty advanced chronic periodontitis patients who had radiographical intrabony defects with an asssociated probing depth of ≥5 mm and intrabony component of ≥3 mm were included in the study. A total of 46 defects were treated. While 22 of these defects were surgically treated with PRP+ABG, 24 of them were treated with EMD+ABG. At baseline and 12 months after surgery, plaque and sulcus bleeding indices, PD, marginal recession, relative attachment and probing bone levels were recorded. Healing was uneventful in all cases.