Erken başlangıçlı androgenetik alopesili erkek hastalarda kardiyovasküler riskin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovascular risk in men with early onset androgenetic alopecia
  1. Tez No: 455860
  2. Yazar: RAGIP ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Kardiyoloji, Dermatology, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Androgenetik alopesi (AGA), diğer bir isimlendirmeyle erkek tipi kellik, saç dökülmesinin erkeklerde en çok görülen şeklidir. Son yıllarda yapılan çok sayıda çalışma ile AGA ve kardiyovasküler hastalık arasındaki ilişki gösterilmiştir. Bu ilişki daha önce arteriyel sertlik ve diğer kardiyovasküler risk faktörleri araştırılarak incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, erken başlangıçlı erkek AGA'lı hastalarda ve geleneksel ve geleneksel olmayan kardiyovasküler risk faktörlerinin varlığını yaş olarak eşleştirilmiş sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu vaka kontrol çalışmasına Erciyes Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıklar bölümünden, 51 erkek erken başlangıçlı AGA'lı hasta ve 17 sağlıklı erkek kontrol grubu olmak üzere toplam 68 kişi dâhil edildi. AGA'lı hastalar Hamilton- Norwood skalasına göre üç gruba ayrıldı. Gruplar vertekste saç dökülmesi varlığına göre oluşturuldu. Grup 1'e vertekste saç dökülmesi olmayanlar alındı. Verteks kelliği olan hastalar, kellik derecesine göre 2 gruba (Grup 2, Grup 3) ayrıldı. Tüm bireylerde Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF)-2005 metabolik sendrom kriterleri dâhil, vücut kitle indeksi (VKİ), bel ve kalça ölçümleri, serum lipitleri, serum yüksek duyarlıklı Creaktif protein (hs-CRP), açlık kan şekeri, serum insülin düzeyi, Homeostasis Model Assesment of Insulin Resistance (HOMA-IR), serbest testesteron, dehydroepiandrosterone sülfat (DHEAS), seks hormonu bağlayıcı globülin (SHBG), sistolik ve diyastolik kan basıncı (DKB, SKB) değerleri incelendi. Tüm hastalara ve sağlıklı kontrol grubuna, karotis intima-media kalınlığını (KİMK) değerlendirmek için karotid ultrasonografisi, bazal transtorasik ekokardiyografi (TTE) ve endotel fonksiyonlarını değerlendirmek için de arteriyel sertlik tayininde kullanılan nabız dalga hızı (PWV) ölçümleri yapıldı. Bulgular: Metabolik sendrom tanısı AGA'lı 25 (49,02%) hastaya ve kontrol grubundan 2 (% 11,8) kişiye konuldu. Metabolik sendrom tanısı alan hastaların gruplara göre dağılımı ise sırasıyla, kontrol grubunda, 2 (% 11,8) olguda; grup 1'de 8 (% 47,1) hastada; grup 2'de 6 (% 35,3) hastada ve grup 3'de 11 (% 64,7) hastada bulundu. Metabolik sendrom tanısı konulan hasta sayısı kontrol grubuna göre AGA'lı hasta x gruplarında anlamlı derecede fazlaydı (p 0.05). KİMK değerleri açısından kontrol ve AGA'lı hasta grupları arasında anlamlı fark bulunmadı (p > 0.05). KİMK değerleri, verteks kelliği olmayan kişilere kıyasla verteks kelliği bulunan hastalarda anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p < 0.05). Kontrol grubu ve AGA'lı hastalardan oluşan 3 grupta (grup 1, grup 2, grup 3) bakılan PWV değerleri sırasıyla, 5,90 m/sn (5,35-6,85), 7,60m/sn (6,65-8,60), 7,60m/sn (6,60-8,95), 8,20m/sn (7,40-10,50) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objects: Androgenetic alopecia (AGA), or male-pattern baldness, is the most common form of hair loss in men. Numerous studies in recent decades have demonstrated the presence of an association between AGA and cardiovascular disease, but it has never been studied by investigating arteriyel stiffness and the other cardiovascular risc factors. The aim of this study was to examine the presence of traditional and non-traditional cardiovascular risc factors in male patients with early-onset AGA with comparing age matched healty controls. Materials and methods: This case control study included 68 participants, 51 male patients with early-onset AGA and 17 healty male controls from the dermatology department at Erciyes University. Patients with AGA were classified into three groups according to the Hamilton-Norwood scale. Groups were created according to presence of the vertex hair loss. Non-vertex hair loss was included to Group 1. Patients who had vertex baldness divided into 2 groups (Group 2, Group 3) according to the degree of baldness. Including in The International Diabetes Federation (IDF)-2005 criteria for metabolic syndrome, body mass index (BMI), waist and hip diameters, serum lipids, serum high sensitive C-reactive protein (hs-CRP), fasting glucose, serum insulin, Homeostasis Model Assessment-Insulin Resistance (HOMA-IR), free testosterone, dehydroepiandrosterone sulphate (DHEAS), sex hormone binding globulin (SHBG), diastolic and systolic blood pressure (DBP, SBP) and heart rate (HR) were examined in all study subjects. Carotid ultrasonography for assessing the carotid intima-media thickness (CIMT), baseline transthoracic echocardiography (ECHO) was performed and pulse wave velocity (PWV) was utilized in both patient with AGA and healthy control group for assessing endothelial functions and arterial stiffness. Results: Metabolic syndrome was diagnosed in 25 (49, 02%) patients with AGA and in 2 (11, 8%) control subjects. According to the groups, the distribution of patients who diagnosed metabolic syndrome were found as, in control group, 2 (11.8%) subjects, in group 1, 8 (47.1%) patients, in group 2, 6 (35.3%) patients and in group 3, 11 (64.7%) xii patients, respectively. Number of patients who diagnosed with metabolic syndrome was significantly higher in groups of patients with AGA then the control group (p 0.05). CIMT values were not significantly different between the groups of healthy controls and patients with AGA (p> 0.05).