Erken başlangıçlı androgenetik alopesili erkek hastalarda insülin direnci ve metabolik sendrom ilişkisinin değerlendirilmesi
Insulin resistance, metabolic syndrome, and early-onset androgenetic alopecia: Is there any association?
- Tez No: 615805
- Danışmanlar: UZMAN AHU YORULMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, erken yaşta başlayan androgenetik alopesi (PAGA) ile insülin direnci ve buna bağlı gelişen metabolik sendrom (MS) ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-35 yaş arasında PAGA tanısı olan 100 erkek hasta ile yaş ve vücut kitle indeksi (VKİ) benzer 100 sağlıklı erkek gönüllü dahil edildi. Androgenetik alopesiyi (AGA) derecelendirmek için Hamilton-Norwood (H-N) sınıflaması kullanıldı. H-N sınıflamasına göre tip III ve üzeri olgular hasta grubu, tip I-II olgular ise kontrol grubu olarak kabul edildi. İnsülin direncini belirlemek için İnsülin Direnci Değerlendirme Denge Modeli (HOMA-IR) formülü kullanıldı ve ≥ 2,7 üstü değerler insülin direnci olarak değerlendirildi. MS tanısı için Uluslararası Diyabet Örgütü [İnternational Diabetes Federation (IDF)] 2006 tanı kriterleri kullanıldı. Hasta ve kontrol grubundan açlık kan şekeri (AKŞ), insülin, trigliserid (TG), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) düzeylerini değerlendirilmek üzere 12 saat açlık sonrası venöz kan örneği alındı. Bulgular: Çalışmada gruplar HOMA-IR indeksleri açısından değerlendirildiğinde hasta grubunda ortalama HOMA-IR değeri (2,52±3,65) kontrol grubuna (1,25±0,76) göre daha yüksek tespit edildi (p=0,013). Gruplar HOMA-IR≥2,7 eşik değerine göre insülin direnci varlığı açısından karşılaştırıldığında, hasta grubunda %18 (n=18), kontrol grubunda ise %4 (n=4) olguda insülin direnci saptandı (p=0,003). Hasta ve kontrol grubundaki olgular evre I-II, evre III ve evre IV-V-VI olarak alt gruplara ayrılarak ortalama HOMA-IR değeri ile PAGA şiddeti arasındaki ilişki incelendiğinde, HOMA-IR değeri arttıkça PAGA şiddetinin arttığı sonucuna ulaşıldı, PAGA şiddeti ile insülin direnci korelasyon göstermekteydi (p=0,003). Bu çalışmada PAGA'lı grupta %21 (n=21), kontrol grubunda ise %9 (n=9) olguda MS tespit edildi (p=0,029). Hasta ve kontrol grubundaki olgular evre I-II, evre III ve evre IV-V-VI olarak alt gruplara ayrılarak MS sıklığı ile AGA şiddeti arasındaki ilişki incelendiğinde ise, AGA şiddeti arttıkça MS sıklığının arttığı sonucuna ulaşıldı (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Objectives: The main goal of this study was to research the relationship between early onset androgenetic alopecia (AGA) and metabolic syndrome (MS), which is regarded to be caused by insulin resistance. Materials and Methods: The study included 100 consecutive male patients with the diagnosis of premature androgenetic alopecia (PAGA), whom were between the ages of 18 and 35 and 100 healthy age and body mass index matched controls. Hamilton- Norwood (H-N) classification was used to classify androgenetic alopecia. H-N scale stage III or upper were designated as patient group and stage I-II were designated as control group. HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment-İnsulin Resistance) formula was used to determine insulin resistance and values ≥ 2,7 were considered as insulin resistance. MS was defined according to the IDF (İnternational Diabetes Federation) 2006 diagnosis criteria. Venous blood samples were obtained from both patient and control groups in order to determine fasting blood sugar, triglyceride, HDL and insulin levels. Results: The control and patient groups were compared for HOMA-IR index levels. HOMA-IR levels were higher in patient group (2,52±3,65) than the control group (1,25±0,76) (p=0,013). When groups were compared for insulin resistance according to limit value of HOMA-IR ≥2,7; %18 (n=18) of patient group and %4 (n=4) of control group had insulin resistance (p=0,003). Both patient and control groups were categorized into subgroups as stage I-II, stage III and stage IV-V-VI in order to research the relationship between HOMA-IR levels and PAGA severity. We found that HOMA-IR levels were higher in advance staged patient group and correlated with AGA severity (p=0,003). This study has revealed that MS rate was %21 (n=21) in patient group and %9 (n=9) in control group (p=0,029). Both patient and control groups were categorized into subgroups as stage I-II, stage III and stage IV-V-VI in order to research the relationship between PAGA severity and MS incidence. We found out that MS was positively correlated with AGA severity (p=0,002).