Erken başlangıçlı androgenetik alopesili erkek hastalarda Hamilton Norwood Skala değerleri ile insülin rezistansı ilişkisinin kontrol grubu ile değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between insulin resistance and hamilton norwood scale scores with control group in men with premature androgenetic alopecia
- Tez No: 271807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Erken androgenetik alopesisi bulunan erkek hastalarda insülin direnci sıklığında bir artış olup olmadığını ve direncin Hamilton-Norwood sınıflaması ile ilişkisini kontrol grubu ile karşılaştırarak araştırmaktır.Gereç: Çalışmaya Haziran 2009 ? Temmuz 2010 tarihleri arasında kliniğimize başvuran 18-35 yaş aralığında, Hamilton Norwood skalasında tip 3 ve üzeri değerlendirilen 80 hasta ile yaş ve ağırlığı hasta grubu ile uyumlu olan 55 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak alınmıştır. İnsülin direncini belirlemek için 75 gr Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) yapılarak plazma açlık glukozu, 2. saat glukozu ve açlık insülin değerleri bakılmış, İnsülin Direnci Değerlendirme Denge Modeli (HOMA-IR) formülüyle hesaplanan 2,7 ve üstü değerler insülin direnci olarak kabul edilmiştir. Serum kolesterol, trigliserid, düşük dansiteli ve yüksek dansiteli lipoprotein değerleri ile kan basıncı, bel çevresi, vücut kitle indeksi ölçümleri Ulusal Kolesterol Eğitim Programı, Erişkin Tedavi Paneli III (NCEP ATP III) 2001 metabolik sendrom tanı kriterlerine göre değerlendirilmiş, serum androjen hormon düzeyleri incelenmiştir.Sonuçlar: Çalışmamızda, hasta ve kontrol grupları karşılaştırıldığında; HOMA-IR indeks ortalamaları (hasta grubu: 2.21±1.26; kontrol grubu: 1.84±0.64 (p=0.046)), metabolik sendrom sıklığı (hasta grubu: %16.3, kontrol grubu: %5.4) (p=0.047)) ve androgenetik alopesi (AGA) aile öyküsü (p0.05). Yaşa göre düzeltilmiş çok değişkenli lojistik regresyon modeline göre; AGA için risk faktörleri, %95 güven aralığıyla, AGA aile öyküsü olması (40.15 kat) ve total kolesterol artışı (her on birim artış için 1.15 kat) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the frequency of insulin resistance in men with premature androgenetic alopecia and the relationship between insulin resistance and Hamilton Norwood scale scores in comparison with the control group.Material and Methods: 18-35 years old volunteer males, 80 of whom was with androgenetic alopecia (AGA) stage III and over in the Hamilton?Norwood classification and 55 weight and age matched controls applying to our clinics during June 2009- July 2010 were included. 75 gr Oral Glucose Tolerance Test (OGTT) was performed and fasting plasma glucose, insulin and second hour plasma glucose levels were evaluated. 2.7 and higher values in homeostasis model assessment of insulin resistance (HOMA-IR) formula were considered as insulin resistance. Serum lipid profile, blood pressure, waist circumference, body mass index were evaluated according to National Cholesterol Education Program Adult Treatment Panel III (NCEP ATP III) 2001 metabolic syndrome criteria. Serum androgen levels of the participants were also evaluated.Results: In this study, the difference between the groups was statistically significant, according to mean HOMA-IR indices (patient group: 2.21±1.26; control group:1.84±0.64 (p=0.046)), frequency of metabolic syndrome (patient group: 16.3 %, control group: 5.4 %) (p=0.047)) and the frequency of family history of AGA (p0.05). According to multivariate logistic regression model corrected by age, the risk factors for AGA were family history of AGA (40.15 times) and total cholesterole (1.15 times for every 10 unite increase) within 95% confidence interval.