Tekrarlayan vulvovajinal kandida enfeksiyonlarında insan dectin-1 gen mutasyonu
The role of human dectin-1 y238x gene mutation in recurrent vulvovaginal candidiasis infections
- Tez No: 455862
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAFALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç:Türk toplumunda insan üzerinde çalışılmamış olan, konak immün yanıtta proinflamatuar sitokinlerin sentezlenmesinde rol alan bir lektin reseptörü olan Dectin-1 geni Y238X polimorfizminin, tekrarlayan vulvovajinal kandidiyazis ile ilişkisini belirlemektir. Materyal ve Metod: Bu prospektif kohort çalışma Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ve Tıbbı Genetik Anabilim Dalı'nda yapılmıştır. Çalışma grubuna tekrarlayan vulvovajinal kandidiyazisi olan elli kadın hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubu, tekrarlayan vulvovajinal kandidiyazisi olmayan sağlıklı elli kadından oluşmaktadır. Gebelik, diyabetes mellitus, kanser, immünsüpresif durum, obezite çalışma dışı bırakılma kriterleri olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılanlardan iki tüp ETDA'lı kan örneği alınarak Dectin-1 geni Y238X mutasyonu araştırılmıştır. Bulgular: Dectin-1 geni Y238X polimorfizmi açısından, çalışma ve kontrol gurubunda istatiksel fark gösterilememiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is todetermine the association between recurrent vulvovaginal candidiasis and mutation Y238X in Dectin-1 gene which is a lectin receptor play role in the synthesis of proinflamatory cytokines in the host immune system in Turkish population which have not been previously studied on human beings. Material and Methods:This prospective cohort studyhas been revealed at Fatih University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology and Department of .Genetic Medicine. In this study, working group consists of 50 women withrecurrent vulvovaginal candidiasis and control group have 50 healthy women with no recurrent vulvovaginal candidiasis. Exclusion criterias of this study arepregnancy, diabetes mellitus, cancer, immunosuppressive status and obesity. Y238X Dectin-1 gene polymorphism was investigated by getting two tubes of blood samples with ETDA from participants. Results:The study and control group did not differ statistically from the point of Dectin-1-1 Y238X genepolymorphism (p>0.05). However, the presence of a family history were statistically meaningful comparing to patients having recurrent vulvovaginal candidiasis with those in the control group (p =0.001). İn the family found recurrent vulvovaginal candidiasis increases the frequency of recurrent vulvovaginal candidiasis attacks by 3.3 unit (B=3.3%95CI:1.245- 5.450; P=0.002). Conclusions:In this study we concluded that althoughY238XDectin-1-1 gene polymorphism are common in Turkish societyand it is not associated with recurrentvulvovaginalcandidiasis,it may be associated with different genes polymorphismshaving familial transition.