Türkiye'de lojistik yazınının tarihsel gelişimi
Historical development of logistics literature in Turkey
  1. Tez No: 455863
  2. Yazar: PINAR GÜROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ ZAFER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Lojistik, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere her türlü ürün, hizmet ve bilgi akışının, hammaddenin başlangıç noktasından, ürünün tüketildiği son noktaya kadar olan tedarik zinciri içindeki hareketinin, etkin ve verimli bir şekilde akış ve depolanmasının sağlanması, kontrol altına alınması ve planlanması sürecidir (WEB_1, 2013). Günümüzdeki lojistik içeriğine uygun ilk akademik çalışmalar yirminci yüzyılın ortalarında görülmektedir. 1961 yılında alanının ilk dergisi olan“Transportation Journal”yayınlanmaya başlamıştır. Ardından“International Journal of Logistics Management, Journal of Business Logistics, International Journal of Physical Distribution and Logistics Management”gibi dergiler yayınlanmıştır (Gravier ve Farris, 2008). Aynı dönemde bilim adamları ve sektör temsilcilerini bir araya getiren dernekler kurulmuştur. Lojistik ve taşımacılık ile ilgili akademik çalışmalar ise Yale Üniversitesi rektörlerinden Henry Adams'ın 1850'de açtığı“Ulaşım Ekonomisi”dersine kadar uzanmaktadır (Farris, 1997). Çalışmamızda giderek önem kazanan lojistik bilimine ülkemizde akademik anlamda nasıl yaklaşıldığı, 1980-2011 yılları arasında alanındaki yerli yazını içerik analizi yöntemiyle değerlendirilerek incelenecektir. Belirlenen amaç doğrultusunda Türkiye'de lojistik alanında ne kadar bilimsel çalışma yapıldığı YÖK Elektronik Tez arşivinden ve yerel indekslerden faydalanılarak tespit edilmiş, elde edilen veriler yayınlanma yıllarına, yapıldıkları üniversite/ enstitülere, özgün dillerine ve alana özel anahtar kelimelerine göre dağılımları incelenmiş, konularının değişim trendleri ve araştırma alanları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistics management is that part of supply chain management that plans, implements, and controls the efficient, effective forward and reverses flow and storage of goods, services and related information between the point of origin and the point of consumption in order to meet customers' requirements (WEB_1, 2013). First academic studies in accordance with the current logistics content can be seen in the mid twentieth century.“Transportation Journal”, which is the first of its scope, was published in 1961. After that, other journals such as“International Journal of Logistics Management, Journal of Business Logistics, International Journal of Physical Distribution and Logistics Management”were published (Gravier ve Farris, 2008) .At the same period, associations established which brings scientists and sector representatives together were established. First academic study related to logistics and transportation go back to 1850's, when Henry Adams, an economist who was president of Yale University, offered the course“Economics of Transport”(Farris, 1997). In this study, our country's academic perspective of logistics science will be determined, which has a growing importance, by content analysis method in national publications between the years of 1980-2011. According to that purpose, all scientific researches that have been conducted in Turkey about“Logistics”, are searched in YÖK Electronic Theses archive and local indexes. The distribution of data obtained is analyzed according to publishing years, universities/ institutes, original languages, and key words, and also, research scopes, and subjects' trends of change is determined.