Doğu Akdeniz bölgesi odonata faunasının saptanması
- Tez No: 455882
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Doğu Akdeniz Bölgesi Odonata faunasınr belirlemek amacıyla yapılmıştır. 1994-1995 yıllarında yapılan örneklemeler sonucu toplananlar ve Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölüm Müzesinde birçok araştırıcı tarafından daha önceki yıllarda toplanmış örnekler bu çalışmada değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde Odonata takımına bağlı 8 familya, 26 cins, 43 tür ve bu türlere bağlı 20 alt tür belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of the Odonata fauna in East Medilerranean region was aimed in the study. Specimens were collected in 1994-1995 and prepared for identifications. In addition to the collected material the specimens from the museum of Plant Protection Department, Faculty of Agriculture, Universty of Çukurova were also studied. As a result 43 species and 20 subspecies belonging to 26 genera and 8 families of Odonata were determined.