Binalarda ısı yalıtımı üzerine deneysel bir çalışma
An experimental study on the thermal insulation of buildings
  1. Tez No: 455957
  2. Yazar: İBRAHİM HAKKI ÖZİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülkemizin öncelikli araştırma alanları arasında enerji verimliliği konusu yer almaktadır. Binalarda enerji verimliliği konusunda en uygun ısı yalıtım malzemesini belirlemek çok önemlidir. Isı yalıtım malzemeleri gün geçtikçe gelişmekte ve çeşit artmaktadır. Gelişmelerin son ürünü olan seramik içerikli ısı yalıtım boyaları uygulamada yer almayı başarmıştır. Ancak bu uygulama, alışılmışın dışında bir uygulama olması nedeni ile bir takım tereddütlere neden olmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Türkiye?de en çok kullanılan ısı yalıtım malzemesi XPS ile sektöre yeni katılan ısı yalıtımlı boya malzemesinin ısıl performansları deneysel olarak karşılaştırılmıştır. Deney düzeneği olarak 2x2m taban alanı ve 2,5m yüksekliği olan 3 adet bina modeli üretilmiştir. Deneyin 1.aşamasında üç modele de hiçbir ısı yalıtılmamış olup, sıcaklık değişimleri 4 gün boyunca 10 dakika periyodlar ile takip edilmiş ve kaydedilmiştir. Deneyin 2.aşamasında modellelerden birine referans olması için hiçbir yalıtım malzemesi uygulanmamıştır. Diğer modellerden birine 5 cm kalınlığında XPS, diğerine ise ısı yalıtımlı boya malzemesi uygulanmıştır. Modeller içindeki sıcaklık değişimleri 10 gün boyunca kaydedilmiştir. Deney serisinin 3.aşamasında, tüm modellerin içine aynı güçte ısı kaynakları konularak saat19:20 ile 00:20 arasında 5 saat boyunca ısıtılıp soğumaya bırakılmıştır. Dış ortam ve modellerin sıcaklık değişimleri 10 dakikalık periyodlarla takip edilmiş ve kaydedilmiştir. Deney serisinin sonucunda XPS ısı yalıtım malzemesi beklenen ısıl performansı sağlarken, ısı yalıtımlı boya uygulanan model ile hiç bir ısı yalıtımı uygulanmayan model neredeyse aynı değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Areas of research include energy efficiency a priority in our country. Energy efficiency of buildings is very important to determine the most appropriate thermal insulation material. Thermal insulation materials are increasing day by day and sort of developing. The end product of the developments in the sector has been involved in ceramics containing thermal insulation coatings. However, this application is not customary and brings doubt.In this thesis, the most commonly used in Turkey XPS heat insulation material, with heat insulation coating material is the new addition of sector the thermal performance of compared experimentally. 3 units have been built models for this experiment. The models has 2x2 m floor area and 2.5 m height. The experiments series has been 3 stage. In first experiment stage, all models are no heat insulated, temperature changes were followed up for 4 days with 10-minute periods and recorded. In second experiment stage, no insulation material applied to one of all models for the be reference. One of other models 5 cm thick XPS and heat insulation coating material is applied to the final model. Temperature change recorded for 10 days in all models. In third experiment stage, all the models put into the same power source of heated for 5 hours.Temperature changes in the external environment and the models that were recorded in 10-minute intervals and recorded. As a result of the test series, the expected thermal performance while providing thermal insulation XPS, insulated thermal insulation coating applied to model and applied model is almost the same values