Kamu hukuku perspektifinde Türkiye'de kamu güvenliği
Public security in Turkey within the perspective of public law
- Tez No: 455958
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada güvenlik ve kamu güvenliği olguları kavramsal ve teorik olarak incelenmiştir. Toplumda asayişi sağlama, huzur ve güven ortamını yaratma ve koruma devletin en öncelikli görevidir. Aynı zamanda, büyük bir örgütlenme olan devletin görevlerinden birisi de kamu güvenliğini sağlamaktır. Temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılma sebebi olarak ulusal mevzuatta çeşitli görünümleri olan kamu güvenliği kavramının kapsamının belirlenmesi; hem iktidarın sınırlandırılması hem de hukuki güvenliğin sağlanması bakımından oldukça önem arz etmektedir. Devlet, bu görevleri kolluk güçleri aracılığıyla yerine getirir. Kolluğun yaptığı işlere de kolluk faaliyetleri denir. Bu faaliyetler temel hak ve özgürlüklere bazı sınırlamalar getirmektedir. Kolluk faaliyetlerinin maksat unsuru olarak nitelendirilen kamu düzeni klasik anlayışta, güvenlik, dirlik -esenlik ve sağlıktan oluşur. Modern anlayış bunlara, kamusal estetik, genel ahlak ve bireylerin kendi kendine karşı korunması unsurlarını da eklemiştir. Türkiye'de kamu güvenliğini tesis etme amacıyla örgütlenen kolluk birimleri, en genel biçimiyle adli - idari ve gönüllü kolluk şeklinde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, security and public security phenomenons are reviewed conceptually, and theoretically. The ultimate responsibility of the state is is to maintain the public order and to ensure a peaceful and safe environment. Furthermore, another task of the state is to maintain the public security as a great organisation. Scoping the concept of public security, which is seen in national regulations as a reason to restrict fundamental rights and liberties, is highly important to assure legal certainty and limitation of power. The state fulfills these tasks through the law enforcement officers. The tasks performed by the law enforcement officers are called law enforcement activities. These activities may bring some restrictions to the fundamental freedoms. In classical perception, the public order which is charecterized as the aim of the law enforcement activities, includes the elements which are security, peace & quietude and health. The modern perception appended these elements to new elements which are public aesthetics, human dignity, public moral and to protect individuals from themselves. Law enforcement units in Turkey, which organized to maintain the public security, are examined as judicial – administative police and special constabulary.