Tek taraflı üreter taşı olan hastalarda renal parankimal difüzyon değerlerinin sağlam böbrekle karşılaştırılması
Comparison of renal parenchimal diffuson values with intact kidney in patients who have unilateral ureteral stone
- Tez No: 455956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Taşa bağlı tek taraflı üreteral obstrüksiyonu olan hastalarda difüzyon ağırlıklı MR görüntüleme kullanarak renal parankimal ADC değerlerinin karşı sağlam böbrekle karşılaştırılması. Materyal ve Metod: Mart 2013-Eylül 2013 tarihleri arasında hastanemiz radyoloji anabilim dalı ünitesinde daha önce US, IVU veya BT ile tek taraflı üreter taşı tespit edilen 24 olguya difüzyon MR tetkiki yapıldı. Difüzyon MR incelemesi kliniğimizde bulunan 1,5 Tesla MR cihazı (Magnetom Avanto Siemens, Erlangen, Almanya) ile gerçekleştirilmiştir. Difüzyon agırlıklı görüntüler, aksiyel planda, singleshot ekoplanar sekansda farklı b degerlerinde (b0, b1000 sn/mm2) difüzyon duyarlı gradiyentler uygulanarak elde edildi (TR 3656 ms, TE 89 ms (b1000), TR2673, TE 60 (b0) matriks 128x256, FOV 35-40 cm, kesit kalınlıgı 5 mm, kesit aralıgı 1mm). Renal parankimal ADC degerleri MR ikinci konsolunda Leonardo iş istasyonuna aktarılarak olusturulan ADC haritaları üzerinden yapıldı. Ölçümler hidronerfroze böreğin üst, orta zon, alt zon ve pelvisinden ayrıca aynı şekilde sağlam böbrekten region of interest (ROI) yerlestirilerek yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 24 olgu üreter taşının lokalizasyonuna göre ve yaratmış olduğu hidronefroz derecesine göre gruplara ayrıldı. Buna göre hastaların %25'inde( 6 olgu) Grade I hidronefroz %50 sinde (12 olgu) Grade II hidronefroz ve %25'inde Grade III hidronefroz olduğu tespit edildi. Ayrıca üreter taşının lokalizasyonuna göre yapılan sınıflamada hastaların %33'ünde (8 olgu) proksimal üreter lokalizayonunda taş tespit edilirken % 13'ünde (3 olgu) da üreter orta kesimde ve geri kalan %54'ünde (13 olgu) distal üreter lokalizasyonunda taş tespit edildi. Bu çalışmada ADC ölçümleri hidronefroze böbrekte ve karşı sağlam böbrekte üst,orta alt zonda korteksten ve ayrıca pelvisten yapılmıştır.Hidronefroze böbrekte ortalama ADC değerleri b1000'de üst zonda 2,07± 1.364x10⁻³mm²/s,orta zonda 2,1± 1.362 x10⁻³ mm²/s alt zonda 1.9± 1.334x10⁻³ mm²/s ve pelviste 3.3±2.287 x10⁻³ mm²/s olarak bulundu. Sağlam böbrekte ise ADC değerleri b1000'de üst zonda 2.2±1.660x10⁻³ mm²/s,orta zonda 1.9±1.710 x10⁻³ mm²/s,alt zonda 2.0±1.683x10⁻³ mm²/s ve pelviste 3.4±2.588 x10⁻³ mm²/s olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare renal parenchimal ADC values of damaged and intact kidney of patients who have unilateral ureteral obstruction by diffusion weighted MRI . Materials and Methods: 24 cases who diagnosed with unilateral ureteral stone by USG,IVU or CT in our hospitals radiology department between March 2013 and October 2013 reevaluated by difusion MR. Difusion MR was performed by 1.5 Tesla MRI. (Magnetom Avanto Siemens, Erlangen, Germany) . Diffusion weighted images were obtained at axial plans,at singleshot ecoplanar secans using diffusion sensitive gradients in different b values(b0, b1000 sec/mm2) (TR 3656 ms, TE 89 ms (b1000), TR2673, TE 60 (b0) matrix 128x256, FOV 35-40 cm, slice thickness 5 mm, slice range 1mm). Renal parenchimal values were evaluated after the values transferred to Leonardo station at second MR console .Measurement were obtained from upper,middle,lower zones and pelvis of hydronephrose kidney and also from intact kidney by using region of interest(RPI). Results:24 patients included in the study were divided into groups according to location of the stone and degree of hydronephrosis. %25 of patients(6 cases) had Grade 1 Hydronephrosis, %50 of patients(12 cases) had Grade 2 Hydronephrosis and %25 of patients(6 cases) had Grade 3 Hydronephrosis. Also according to location of stone %33 of patients(8 cases) were diagnosed with stone at proximal ureter, %13 of patients(3 cases) stone at middle portion and %54 of patients (13 cases) at distal portion of ureter. İn this study ADC values obtained from hydrononephrose kidney and other intact kidney at upper, middle, lower cortex and pelvix. In the hydronephrose kidney average ADC values were at b1000 in the upper zone 2,07± 1.364x10⁻³mm²/s,in middle zone 2,1± 1.362 x10⁻³ mm²/s in lower zone 1.9± 1.334x10⁻³ mm²/s an in the pelvix 3.3±2.287 x10⁻³ mm²/s . In the intact kidney average ADC values were at b1000 in the upper zone 2.2±1.660x10⁻³ mm²/s,in middle zone 1.9±1.710 x10⁻³ mm²/s,in lower zone 2.0±1.683x10⁻³ mm²/s in the pelvix 3.4±2.588 x10⁻³ mm²/s. . In this study the ADC values of upper, middle, lower and pelvix beetween hydronoprose kidney and intact kidney showed statistically significant difference.