Y-Ba-Cu-O yüksek sıcaklık süperiletkeninin mikroyapısı ve manyetik kaldırma kuvveti üzerine çeşitli oranlarda Ce katkısının etkisi
The effect of Ce additions on the microstructure and levitation force of the Y0.2Ho0.8Ba2Cu3O7-d high temperature supercondur
  1. Tez No: 455959
  2. Yazar: GÖZDE SARIYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ağırlıkça % 0.0, %0.5, %1.0, %1.5 ve %2.0 CeO2 katkısı ihtiva eden Y0.2Ho0.8Ba2Cu3O7-d yüksek sıcaklık süperiletken örnekleri Eritme-Yönlendirme-Büyütme metodu kullanılarak üretildi. Polarize ışık metal mikroskobu ve bir mikroskop programı kullanılarak örneklerin mikroyapıları ve (Y,Ho)211 normal fazparçacıklarının (Y,Ho)123 süperiletken faz içinde dağılımları incelendi. (Y,Ho)211 normal faz parçacıklarının sayıları, ortalama büyüklükleri, ortalama alanları,yoğunlukları, küresel ve dairesel çapları, ortalama mesafeleri ve faz oranlarıbelirlendi. Mesafenin bir fonksiyonu olarak örneklerin manyetik kaldırma kuvvetleriölçüldü. Kaldırma kuvveti histersis eğrileri ve maksimum itici-çekici kuvvetler belirlendi. Sıcaklık-direnç ölçümleri yapıldı. Örneklerin süperiletkenlik geçiş sıcaklıkları belirlendi. CeO2 katkısının 211 parçacıklarının sayılarını artırdığı,boyutlarını küçülttüğü ve tane içine dağılımlarını daha homojen hale getirdiği görüldü ve bundan dolayı akım yoğunluğunu artıracağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Y0.2Ho0.8Ba2Cu3O7-d high temperature, superconductor samples that were doped with weight percentages of % 0.0, %0.5, %1.0, %1.5 ve %2.0 CeO2 , were prepared by melt-textured- growt method.Microstructures of the samples were investigated bypolarized light metal microscope by using a microscope software. Statistical analysis of distribution of (Y,Ho)211 superconducting phase particles within (Y,Ho)123superconducting phase were examined.The numbers of normal phase particles , mean sizes, mean surface fields, densities, mean distances, mean circular diameters, meanspherical diameters and mean phase ratios of (Y,Ho)211 superconducting phaseparticles were determined. Levitation forces for the samples were measured as a function of distances. Hysteresis loops of levitation forces and maximum repulsiveattractive forces were determined. Temperature-resistance measurements were carried out. Transition temperatures for the samples were determined.It was observed that the contribution of CeO2 increased the number of particles of 211, decreased the size of 211 particles and resulted in more homogenized distribution of 211 superconducting phase particle grain which would cause an increase in current