Psikolojik tacizin çalışanların tutumlarını belirlemedeki rolü
The role of mobbing on determine the attitudes of employees
- Tez No: 407870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DORUK UYSAL IRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; psikolojik tacizin çalışanların belli başlı tutumları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma kapsamında psikolojik taciz, birey-örgüt uyumu, iş doyumu, yaşam doyumu ve işten ayrılma eğilimi ile ilişkileri açısından incelenmiştir. Bu araştırmanın bu konuda daha önce yapılmış olan çalışmalardan en önemli farkı psikolojik taciz kavramının birey- örgüt uyumu çerçevesinde incelenmesidir. Daha önce yapılmış olan pek çok çalışmada psikolojik taciz ele alınmış ancak çalışanların birey-örgüt uyumuna ilişkin algıları değerlendirilmemiştir. Bu araştırmaya İstanbul il sınırında kamu ya da özel sektörde farklı iş alanlarında çalışan 368 çalışan katılmıştır. Katılımcıların % 51' i kadın ve % 49'u erkektir. Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 32'dir. Çalışanların kıdem ortalamalarının 5.5 yıl olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 16 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre psikolojik tacizin, birey-örgüt uyumu, iş doyumu, yaşam doyumu ve işten ayrılma eğilimi ile ilişkili olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre hem psikolojik taciz hem de birey-örgüt uyumu puanları çalışanların iş doyumu, yaşam doyumu ve işten ayrılma eğilimi puanlarını etkilemektedir. Diğer taraftan beklentilerden farklı olarak yapılan regresyon analizi sonucunda birey-örgüt uyumunun iş doyumu, yaşam doyumu ve işten ayrılma eğilimini yordamada psikolojik tacizden daha etkili olduğu görülmüştür. Bu araştırmanın, çalışanların hem birey-örgüt uyumlarının değerlendirilmesi hem de pek çok farklı alanda çalışan bireyden veri toplanması ile alana katkısı olacağı düşünülmektedir. Elde edilen sonuçlar literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the effects of mobbing on certain attitudes of employees. Mobbing has been examined with regard to relation of Person-Organization Fit, Job Satisfaction, Life Satisfaction and Turnover Intentions. The most important difference of this study from previous studies is to examine Notion of Mobbing as a part of Person-Organization Fit. However, most of the previous studies considered Mobbing, perceptions of employees regarding Person-Organization Fit were not evaluated. 368 employees, both from different private and public sectors, within the provinces of Istanbul participated to/took in this study. While 51% of the participants were female and 49% were male. Whereas, the average of age is seen as 32, average of seniority is 5.5 years and these acquired data were analysed by using SPSS 16. According to results of the analysis; Mobbing has meaningful relationship with Person-Organization Fit, Life Satisfaction, Job Satisfaction and Turnover intentions. According to results of the research, both scores of Mobbing and Person-Organization Fit influence employee's Life Satisfaction, Job Satisfaction and Turnover intentions. On the other hand, according to results of differently conducted regression analysis; Person-Organization Fit is more effective than Mobbing in the prediction of Life Satisfaction, Job Satisfaction and Turnover Intentions. This study is believed to contribute the evaluation of both Person-Organization Fit and in terms of collecting data from the employees who work in different fields. The Acquired results have been discussed pursuant to literature.