Sosyal pazarlamanın kurumsal itibar ile marka imajına etkileri üzerine bir uygulama
An appli̇cati̇on study of soci̇al marketi̇ng's effect on i̇nsti̇tuti̇onal reputati̇on and brand i̇mage
- Tez No: 456080
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Teknolojinin hız kesmeden ilerlemesi ile paralel olarak değişen ve gelişen yeni tüketim modelleri oluşmuştur. Bu oluşumun karşısında işletmelerde ayakta kalabilmek ve sürdürülebilir kâr oranını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmenin yanında kurumsal itibar, marka imajını koruma, saygınlık ve toplum çıkarlarını gözetmek gibi amaçlar edinmişlerdir. Bu amaçlar doğrultusunda işletmelerin ürettiği mal ve hizmetlerin değerleri kadar üretilen mal ve ya hizmetlerin nasıl pazarlanacağı ve tüketici ile nasıl buluşturulacağı konuları da değer kazanmıştır. Pazarlama modellerinin önem kazanması işletmelerin faaliyet gösterdiği pazarların sosyo-kültürel özelliklerini de göz önünde bulundurarak sosyal sorumluluk projelerini kapsayan yeni stratejiler geliştirip uygulanmasına neden olmaktadır. Bu çalışma ile soysal pazarlama faaliyetlerinin marka bilinirliğine, kurumsal itibara etkilerini belirlemek üzere gerçekleştirilmiştir. Çalışma dört bölümden oluşturmaktadır. Birinci bölümde pazarlama kavramı ve unsurları incelenmiştir. İkinci bölümde sosyal pazarlama kavramının tanımı, unsurları, süreçleri ve işletmelere sağladığı faydalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde kurumsal itibar, marka imajı ve bu kavramların topluma faydaları ve prestij üzerindeki etkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise sosyal pazarlamanın marka bilinirliği, imajı üzerindeki etkileri ile ilgili olarak hazırlanan anket uygulaması ile elde edilen verilerin analiz ve değerlendirmeleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the ongoing speed of technology there occurred ever-changing and developing new consumption models. Companies in order to keep up with this formation aimed to maintain their sustainable profit rate healthfully as well as to pursue corporate reputation, prestige and benefits of society and save brand image. In accordance with these goals, value of the produced goods and services became important as well as how these goods and services were marketed and served to costumers. In due course, along with the increasing importance of marketing models, companies by taking into consideration the socio-cultural characteristics of their orbits developed new strategies including civic involvement projects. This study aims to determine the effects of social marketing activities on brand recognition and corporate reputation. It is composed of four chapters. In the first chapter, the concept of marketing and its elements are analyzed. In the second chapter, while reviewing the definition, elements and processes of the concept of social marketing, the profits which it provided to companies are examined. In the third chapter, at the one hand concepts of corporate reputation and brand image are reviewed and at the other the social benefits of these concepts and their effects on prestige are analyzed. The fourth and the last chapter involves the analysis and evaluation of the survey about the effects of social marketing on brand recognition and its image.