Müşteri perspektifinden kurumsal itibar algısı ve elektronik ağızdan ağıza pazarlama arasındaki ilişkinin incelenmesi: Kozmetik sektöründe kadın tüketiciler üzerine bir araştırma
Investigation of the relationship between perception of corporate reputation and electronic wom from a customer perspective: A study on female consumers in the cosmetics industry
- Tez No: 966589
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY BAŞOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Çevrimiçi platformların kullanıcıların istedikleri zaman bilgiye kolayca ulaşmalarını sağlaması, tüketicilerin ürünle ilgili bilgi edinme alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştirmiştir. Ancak, düşük maliyetle geniş kitlelere hitap etme olanağı sunan çevrimiçi platformlar, geleneksel medya araçlarını geride bırakarak hem tüketiciler hem de işletmeler için pazarlama mesajlarının yayılmasında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Tüketiciler ve işletmeler tarafından son günlerde sıkça tercih edilen çevrimiçi kanalların yanı sıra, sanal ortamda yayılan ağızdan ağıza pazarlamanın artışındaki başlıca faktörlerden biri, ürün satışları ile bu tür pazarlama arasında oluşan olumlu geri dönüş ilişkisidir. Rekabetin yoğun olduğu günümüzün pazarında, sağlam bir kurumsal itibara sahip olmak işletmelere büyük bir avantaj sunmaktadır. Sağlam bir kurumsal imajın oluşturulmasında, olumlu tüketici algıları önemli bir rol oynamaktadır. Bu yüzden, tüketicilerin bir marka veya ürünle ilgili görüş ve duygularını ifade eden ağızdan ağıza pazarlama içerikleri, firmalar için önemli bir bilgi kaynağı oluşturmaktadır. Elektronik ağızdan ağıza pazarlama, işletmeler tarafından etkili bir şekilde yönetildiğinde, marka tanınırlığını artırarak, tüketiciler ile marka arasında ilişkiyi kuvvetlendirir ve kurumsal itibarı yükseltir. Bu çalışma ile elektronik ağızdan ağıza pazarlama ile müşteri perspektifinden kurumsal itibar algısı ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma Türkiye'de kozmetik sektöründe hizmet veren beş farklı kurum ve bu kurumlardan satın alma yapan 18 yaş ve üstü kadın tüketiciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda çalışmada, kozmetik mağazalarından satın alma yapan 660 kadın tüketiciden anket yöntemi aracılığıyla veriler elde edilmiştir. Nicel araştırmada anket yöntemi ile toplanan veriler SPSS ve AMOS istatistik programları aracılığı ile analiz edilmiştir. Veri analizi aşamasında, normallik testleri, doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlik analizi, fark testleri (ANOVA ve t-testi) gerçekleştirilmiştir. Araştırma modelinin doğrulanmasında korelasyon ve regresyon analizi yöntemi ile hipotezler test edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, müşteri perspektifinden kurumsal itibar algısı ile elektronik ağızdan ağıza pazarlama arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Kurumsal itibar algısının alt boyutlarının etkileri incelendiğinde duygusal çekicilik, kurumsal çerçeve ve sosyal sorumluluk boyutlarının diğer değişkenlerle anlamlı ilişkilere sahip olduğu olduğu ancak finansal yatırım alt boyutunun güçlü bir belirleyiciliğe sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kurumsal itibar algısı ve elektronik ağızdan ağıza pazarlama arasındaki ilişki incelendiğinde iki değişken arasında anlamlı ilişkilerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ability to access information at any desired time, with minimal effort, offered by online channels has significantly changed the habits of consumers in gathering information about products. However, online channels, which offer the opportunity to reach large audiences at low costs, have surpassed traditional mass media and are now being intensively used by both businesses and consumers for the transmission of marketing messages. In addition to the frequent use of online channels by consumers and businesses recently, one of the most significant reasons for the intensity of electronic word-of-mouth marketing in online channels is the positive feedback mechanism between product sales and electronic word-of-mouth marketing. In today's market conditions where competition is quite intense, having a strong corporate reputation provides businesses with a significant advantage. Positive consumer perceptions are a key element in creating a robust corporate reputation. Therefore, word-of-mouth marketing content that includes consumers' feelings and thoughts about a brand or product serves as an important source of information for businesses. Electronic word-of-mouth marketing, if processed and managed correctly by businesses, enables the creation of brand awareness, the establishment of long-term relationships by strengthening consumer-brand relationships, and the enhancement of corporate reputation. This study aims to examine the relationship between electronic word-of-mouth marketing and corporate reputation perception from the customer perspective. The study was conducted on five different institutions serving in the cosmetics sector in Türkiye and female consumers aged 18 and over who made purchases from these institutions. In this context, data were obtained from 660 female consumers who made purchases from cosmetic stores through the survey method in the study. The data collected via the survey method in the quantitative research was analysed using SPSS and AMOS statistical programs. In the data analysis phase, normality tests, confirmatory factor analysis, reliability analysis, and difference tests (ANOVA and t-test) were performed. In the verification of the research model, hypotheses were tested with correlation and regression analysis methods. According to the results of the research, it was determined that there were statistically significant relationships between corporate reputation perception from the customer perspective and electronic word-of-mouth marketing. When the effects of the sub-dimensions of corporate reputation perception are examined, it is concluded that emotional appeal, institutional framework, and social responsibility dimensions have significant relationships with other variables. However, the financial investment sub-dimension does not have a strong determinant. When the relationship between corporate reputation perception and electronic word-of-mouth marketing is examined, it is concluded that there is a significant correlation between the two variables.