Term yenidoğanlarda vitamin d düzeyleri ile antioksidan sistem ilişkisi
The relationship between vitamin d levels and antioxidant system in term newborns
- Tez No: 456092
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Son yıllarda hayvanlarda ve erişkin hasta insanlarda yapılan bazı çalışmalarda, Vitamin D (Vit D)'nin çeşitli etkilerinin yanısıra antioksidan etkilerinin de olduğu iddia edilmiştir. Bu çalışmda; sağlıklı term yenidoğanlarda Vit D'nin antioksidsan etkileri olup olmadığını incelemek amacı ile Vit D düzeyleri ile glutatyon peroksidaz (GSH-PX) ve malondialdehit (MDA) düzeyleri arasındaki ilişki araştırıldı. Materyal ve Metod: Çalışma, 120 sağlıklı ve term yenidoğan ve bu bebeklerin annelerinde prospektif olarak gerçekleştirildi. Doğum anında bebeklerden kord kanı ve annelerinden venöz kan örnekleri alındı ve bu örneklerden kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), fsosfat (P), alkalen fosfataz (ALP), 25-OH-Vit D3, GSH-PX ve MDA düzeyleri ölçüldü. Vaka grupları ölçülen Vit D sonuçlarına göre belirlenmiş olup iki farklı şeklide yapıldı. Birinci gruplandırma Vit D ortanca değerine göre yapılmış olup; Vit D düzeyleri ortanca değerin altında olanlar Grup 1, ortancanın üstünde olanlar Grup 2 olarak belirlendi. İkinci gruplandırma ise LWPES sınıflandırmasına göre yapılmış olup; Yüksek Vit D, Normal Vit D, Yetersiz Vit D, Eksik Vit D, Ağır eksik Vit D grupları şeklinde belirlendi. Her iki gruplandırmada belirlenen gruplar, ölçülen bütün parametreler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Demografk özellikler açısından yapılan karşılaştırmalarda, Grup 1'de spontan vajinal yol (SVY) ile doğum şeklinin Grup 2'ye göre yüksek olması (p0.05). Yapılan korelasyon analizlerinde, sadece GSH-PX ile MDA arasında anlamlı derecede negatif korelasyon saptandı. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları, Vit D'nin sağlıklı yenidoğanlarda antioksidan etkili olduğunu göstermek için yeterli değildir Bunun nedeni, vakaların oksidan stres altında olmamaları, sadece bir antioksidan enzim ve oksidan sters ürününün çalışılmış olması olabilir. Bu nedenle oksidan steres altındaki bebeklerde ve daha fazla sayıda antioksidan enzim ve oksidan stres ürününü içeren yeni çalışmalara gereksinim olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin D (Vit D) is a vitamin which has antioxidant effects as well as pro-apoptotic, anti-inflammatory, immunomodulatory and neuroprotective effects. This study has been carried out for investigating between vitamin D levels, glutathione peroxidase (GSH-PX), and malondialdehyde (MDA) level that is the end product of lipid peroxidation and a sensitive marker of oxidative stress. Materials and Methods: This study has been performed prospectively in healthy term newborns with similar demographic characteristics and their mothers. Vitamin D levels were determined as Group 1, were below the median value; and as Group 2 were above ones. The blood samples were taken to measure MDA level as oxidant agent, GSH-PX level as antioxidant enzyme and Ca, Mg, P, ALP, 25-OH-Vit D3 levels as routine biochemical tests from newborns and their mothers in these groups. In the second grouping it is classified as“high vitamin D group”,“normal vitamin D group”,“insufficient vitamin D group”,“incomplete vitamin D group”and“heavy incomplete vitamin D group”. Results: This prospective study was achieved in healthy term newborns and their mothers. When parameters measured in group 1 and 2 are compared, it is seen there is a statistically significant difference between newborn Ca, P, vitamin D levels and mother's vitamin D levels (p0.05). According to LWPES Classification, when identified four groups are compared in terms of newborn Ca, P, vitamin D levels and mother's vitamin D levels; it is seen there is statistically significant difference between heavy incomplete vitamin D group and incomplete, insufficient, normal vitamin D groups (p 0.05). In the correlation analysis from all infants, a significant correlation between vitamin D and GSH-PX&MDA levels are not detected, but a significant negative correlation among GSH-PX and MDA are observed. Conclusion: Considering that in neonates antioxidant systems are more insufficient, and exposure to oxidant stress is more than adults; the importance of an antioxidant vitamin D levels are readily apparent. In addition, in terms of vitamin D deficiency it can be mentioned mothers and neonates are at particular risk. Therefore, it is considered that vitamin D support to mothers during pregnancy may be offered and vitamin D supplementation to newborns should be started from the first days of their life.