Dışkıda kalprotektinin özofajit etiolojisini belirlemedeki değerinin gösterilmesi
Evaluation of the value of the faecal calprotectin in determining the esophagitis etiology
  1. Tez No: 456093
  2. Yazar: SİBEL LAÇİNEL GÜRLEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Eozinofilik özofajit (EÖ) ve peptik özofajit (PÖ) hastalarında dışkıda kalprotektin (DK) değerlerini inceleyerek, bu hastalıkların ayırımını yapmada yardımcı bir yöntem olup olmayacağını belirlemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya antireflü tedavisine rağmen üst sindirim sistemi yakınmalarına klinik yanıt alınamaması sonucu Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği'ne yönlendirilen 6 ay-18 yaş arası hastalardan peptik (n=27) ve eozinofilik (n=13) özofajit tanısı konmuş toplamda 40 hasta alındı. Kontrol grubunda 6 ay-18 yaş arası 24 sağlam çocuk vardı. Hasta ve kontrol gruplarına DK düzeyi, CRP, tam kan sayımı, eozinofilik katyonik protein (ECP), IgE, spesifik IgE, IL-5, IL-13, cilt ''prick'' testi bakıldı. Bulgular: Peptik özofajit grubunda total IgE ve IL-13 değerleri sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu (sırasıyla p=0,003; 0,006). Dışkıda kalprotektin değeri açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,571). Eozinofilik özofajit grubunda CRP, eozinofil sayısı, total IgE, IL-5, IL-13 ve DK sonuçları sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu (p=0,013;
Özet (Çeviri)
Aim: To make differential diagnosis of esophagitis and to determine whether the diagnosis is eosinophilic esophagitis (EoE) or peptic esophagitis (PE) by evaluating faecal calprotectin (FC) levels. Methods: In total, 40 newly diagnosed patients who were resistant to anti-reflux treatment and in between 6 month-18 year old were included (13 EoE, 27 PE) into the study. In all subjects, a complete blood count, CRP, total IgE, specific IgE, ECP, skin prick test, serum IL-5, IL-13 and FC levels were assessed. The results compared with those of 24 healthy children and in between groups. The value of these tests in making distinction between eosinophilic esophagitis and peptic esophagitis was studied. Results: Interleukin 13 level was significantly higher in PE group than the healthy group (p=0.006), mean FC levels were not significantly different in between these two groups (p=0.571). Eosinophil count, CRP, total IgE, serum IL-5, IL-13 and FC levels in EoE were significantly higher than the healthy group (p values are