Otoimmün gastrit zemininde tip-1 gastrik karsinoid tümör gelişen ve gelişmeyen hastaların özelliklerinin karşılaştırılması
Similarities and differences between patients with and without gastric carcinoid tumor type i associated with autoimmune gastritis
  1. Tez No: 456115
  2. Yazar: ONUR KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve amaç: Otoimmün gastrit, gastrik pariyetal hücre kaybıyla karakterize, otoimmün-antikor aracılı bir hastalıktır. Tip-1 gastrik karsinoid tümör ise OİG zemininde gelişen bir hastalıktır. Tip-1 gastrik karsinoid tümörler genel olarak iyi prognozlu kabul edilse de bu hastalarda nadiren cerrahi girişimi gerektirecek tedavilere gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışma bu iki hastalığın benzerlik ve farklılıklarını saptamaya çalışan retrospektif bir analizdir. Materyal-Metot: Retrospektif özellikteki bu çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda 2004-2013 yılları arasında OİG (n:167) ve tip-1 gastrik karsinoid tümör tanısı konan hastalar (n:36) dahil edilmiştir. Bu hastaların başlangıç semptom ve bulguları, temel tam kan – anemi parametreleri, biyokimyasal tetkikleri, gastrin, APCA pozitif ya da negatifliği, Hp serolojik tetkikleri ve serum CagA düzeyi incelenmiş ve uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak bu parametreler arasındaki benzerlik ve farklılıklar saptanmaya çalışılmıştır. Bulgular: Hasta grupları yaş ve cinsiyet olarak benzer bulundu. Hastaların hemoglobin, demir, TDBK, ferritin, vitamin B12 düzeyi, APCA ve Hp IgG pozitiflik oranları, eşlik eden otoimmün tiroid hastalığı sıklığı benzer bulunmuştur. Hasta grupları arasında ortanca gastrin düzeyi tip-1 gastrik karsinoid grubunda OİG grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Yapılan ROC analizinde serum gastrini için 1000 pg/ml eşik değer %65 duyarlılık ve %65 seçicilikle (eğri altı alan:0.65;p:0.006) bu iki hastalığı ayırt edebilmektedir. Serum kromogranin A düzeyi ise anlamlı olarak farklı bulunmamıştır. Sonuç: OİG ve tip-1 gastrik karsinoid tümör başlangıç semptom-bulgular, laboratuvar tetkikleri, anemi parametreleri açısından benzer özellikler taşımaktadır. İncelenen parametrelerden yüksek serum gastrin düzeyi tip-1 gastrik karsinoid tümör ayırımında faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Autoimmune gastritis (AIG) is an antibody-mediated autoimmune disease and characterized by gastric parietal cell loss. Type-1 gastric carcinoid tumor is a disease that develops on the basis of AIG. Although type-1 gastric carcinoid tumor is considered to have a good prognosis, some patient rarely require surgical treatment. Aim of this retrospective study is to determine similarities and differences between these two disorders. Materials-Methods: Patients diagnosed as AIG (n:167) and type-1 gastric carcinoids (n:36) between 2004-2013 at Ankara University Faculty of Medicine Department of Gastroenterology was included to this retrospective analysis. Data of initial signs and symptoms, basal blood count-anemia parameters, laboratory investigations, serum gastrin levels, APCA status, serological Hp markers and serum CagA levels of patients was obtained and used to compare characteristics of these two disorders by suitable statistical methods. Findings: Patient groups were similar in age and gender. Hemoglobin, iron, TIBC, ferritin, vitamin B12 levels, APCA and Hp IgG positivity rates and concomitant autoimmune thyroid disease prevelance was also similar. Median gastrin level in type-1 gastric carcinoid patients was significantly higher compared to the AIG. ROC analysis revealed that 1000 pg/ml threshold value for serum gastrin level is able to distinguish these two diseases with 65% sensitivity and 65 specificity (area under the curve: 0.65;p:0.006). Serum CagA level did not significantly differ between patient groups. Conclusion: AIG and type-1 gastric carcinoid tumors have similar characteristics with respect to initial symptoms-signs, laboratory tests and anemia parameters. High serum gastrin levels may be useful in differentiating type 1 gastric carcinoid tumors. CagA was not differrent between the patient groups. Use of CagA in the differantiation of diseases based on these findings will not be correct.