Rize yöresindeki sığırlarda mavidil enfeksiyonunun serolojik araştırılması
Serologic evaluation of bluetongue infection in cattles of the rize region
  1. Tez No: 456116
  2. Yazar: ESEN KULAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR KIRMIZIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Rize yöresindeki sığırlarda Mavi dil enfeksiyonun varlığının serolojik olarak saptanması ve yöredeki yaygınlığı hakkında bilgi edinilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Eylül 2013-Aralık 2013 tarihleri arasında yörede hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı Rize merkez, Çayeli, Ardeşen, Pazar ve Fındıklı'yı kapsayan 5 odakta yapıldı. Çalışmanın hayvan materyalini ise bu 5 odaktan rastgele seçilen, 1-7 yaş arasında farklı ırk ve cinsiyette toplam 400 sığır oluşturdu. Bu sığırların vena jugularis'lerinden kan alınarak serumları ayrıştırıldı. Serumlar ependorf tüplerine alınarak 56oC'de 30 dakika inaktivasyonu takiben –20oC'de saklandı. Bütün numuneler toplandıktan sonra ELISA testi yapılarak Mavi dil virüs antikorları araştırıldı. Elde edilen sonuçların SPSS 20.0 paket programında chi-square (χ2) testi kullanılarak istitistiksel analizler yapıldı. Serum örnekleri ELISA testi ile icelenmesi sonucunda 100 (%25) sığırın mavi dil virüsü antikorları yönünden pozitif olduğu belirlendi. Çalışmanın yapıldığı odaklarda en yüksek seropozitifliğe Rize merkezde (%59.09) rastlandı. Örneklemenin yapıldığı diğer odaklardan Çayeli'de (%21.21), Ardeşen'de (%17.14), Pazar' da (%11.94) seropozitiflik saptanırken Fındıklı'da bütün hayvanların BTV antikorları yönünden negatif olduğu belirlendi. Numunelerin toplandığı odaklar arasındaki seropozitiflik istatistiksel olarak değerlendirildiğinde aradaki farkın önemli (p0.05) olduğu belirlendi. Yaş grupları açısından en fazla seropozitiflik 1-3 yaş ve 6-7 yaş arası ve üzeri sığırlarda tespit edilirken 4-5 yaş arası daha az seropozitiflik belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in cattle raised in the Rize province and its vicinity with an aim to serologically detect the presence and prevalence of bluetongue disease in the region. The study was conducted between September and December in 2013, in five foci characterized by extensive stockbreeding, including the central district and the Çayeli, Ardeşen, Pazar and Fındıklı districts of the Rize province. The study material comprised 400 cattle of different breed and sex, aged 1-7 years, and randomly selected from these five foci. Jugular blood samples were collected from each animal for serum extraction. After being extracted, the serum samples were transferred into Eppendorf tubes and inactivated at 56oC for 30 minutes. The inactivated samples were stored at –20oC. All of the samples were tested by ELISA for the presence of anti-bluetongue virus (BTV) antibodies. The results obtained were statistically analysed using the SPSS 20.0 software package and by the chi-square (χ2) test. The results of the ELISA test demonstrated that the serum samples of 100 (25%) of the cattle were positive for anti-bluetongue virus antibodies. Of the foci included in the study, the central district of the Rize province presented with the highest seropositivity rate (59.09%). While seropositivity was also detected in the Çayeli (21.21%), Ardeşen (17.14%), and Pazar (11.94%) districts, all of the animals selected from the Fındıklı district were determined to be seronegative for BTV antibodies. The seropositivity rates were determined to differ significantly for the foci from which the serum samples were collected (p0.05). The assessment for age demonstrated that the highest seropositivity rates were observed in the animals aged 1-3 years, and 6-7 years and above. Animals aged 4-5 years presented with lower seropositivity.