Sağlık harcamaları ve ekonomik büyüme
Health expenditure and economic growth
- Tez No: 456118
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT ERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bir ülke içerisinde yapılan sağlık harcamalarının (kamu ve özel), ülke ekonomisine olumlu katkılar yaptığı bilinmektedir. Sağlık iyileştirmelerinin ortaya çıkardığı bu pozitif durum tüm ülkeler için geçerlidir. İnsanlar, sağlık arayışları ve gezi amacıyla seyahat yapmayı tercih edebilmektedir. Bu seyahatler sonucu bulundukları yerlerde yaptıkları harcamalar da o ülkenin ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Yeni bir fenomen olan sağlık turizmi sektörü böylelikle şekillenmiştir. Günümüzde insanlar, tedavi ve gezi ortak amacıyla, başka ülkelerdeki, spa merkezleri, kaplıcalar, klinikler, hastaneler gibi tesislere seyahat etmektedirler. Sağlık turizmi diye adlandırılan bu seyahat ve tedavi aktivitelerinin bir alt kolu olan medikal turizm ise, insanların başka bir ülkedeki klinik ve hastanelere tedavi amaçlı seyahatlerini kapsamaktadır. Son yıllarda, medikal turizm hızla gelişmekte olup, ülkelerin ve girişimcilerin dikkatini çekmektedir. Gelişen bir sektör olarak medikal turizm, yeni kurumlar ve düzenlemeleri de beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, ülkelerin medikal turizmden elde ettikleri gelirler ile ekonomik büyüme performansları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu bağlamda, seçilen 33 ülke (Hindistan, Malezya, Tayland, Avustralya, Yeni Zelanda, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Romanya, Rusya Federasyonu, Slovenya, Slovakya, Meksika, Mısır, Arap Cum., İsrail ,Suudi Arabistan, Güney Afrika, Kanada, ABD, Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsviçre, Türkiye, İngiltere), 2000-2012 yılları arasında panel veri analizi kullanarak incelenmiştir. Bu analizin amacı, ülkelerin elde ettikleri medikal turizm gelirlerinin, kişi başına düşen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (KBGSYH) değerlerini hangi yönde ve ne derecede etkilediğini belirlemektir. Analiz sonuçlarına göre, medikal turizmden elde edilen gelirler ile KBGSYH değerleri arasında pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, medikal turizm gelirlerindeki artışın, KBGSYH değerlerini arttırmasına rağmen bu artışın oldukça az olduğu görülmektedir. Bu etkinin boyutları ile ilgili çeşitli nedenler sıralanabilmektedir. Bununla birlikte, burada önemli olan, ülkelerin, gelişen bir sektör olan medikal turizm sektöründeki gelirlerini arttırma çabalarıdır. Bu durum, ülkelerin bu amaçları doğrultusunda, yapmaları gerekenlerin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The positive effect of health expenditures, on economics of a country is well known. The improvements of health have this positive effect on all countries. People araound the world, may choose to travel in order to seek health. As a result of this travel, the expenditures that they will make may also contribute to the economy of that country. As a ne phenomenon, the health tourism sector thus has been shaped. Nowadays, within the common puporse of trip and treatment, people are willing to travel to such facilities like, wellness centers, spas, clinics, hospitals etc. which are placed in foriegn countries. Medical tourism, which is a subset of the travel and treatment activities called health tourism, involves the travel of people to other countries in order to get medical treatment. In recent Years, medical toruism is rapidly developing and has attracted the attention of countries and entrepreneurs. As a thriving industry, medical tourism brings the new institutions and regulations along with itself. In this study, the relationship between the countries' medical tourism revenues and economic growth performances were studied. In this context, the selected 33 countries (India, Malaysia, Thailand, Australia, New Zealand, Bulgaria, the Czech Republic, Hungary, Poland, Romania, Russian Federation, Slovenia, Slovakia, Mexico, Egypt, Arab Rep., Israel, Saudi Arabia, South Africa, Canada, USA, Austria Belgium, France, Germany, Greece, Ireland, Italy, Netherlands, Portugal, Spain, Switzerland, Turkey and United Kingdom) were studied between 2000-2012, using panel data analysis. The aim of this analysis, is to determine in which direction and to what extent, the medical tourism revenues affect, per capita GDP. According to the results, a positive relationship between medical tourism revenues and per capita GDP was determined. Although, there is an increasing effect from medical tourism revenues to per capita GDP, this effect is detected rather small. Several reasons regarding the size of this effect can be listed. However, what is important here, is the efforts of the countries to increase their revenues in medical tourism (a newly growing) sector. This situation, reveals the steps to take from the countries which have the purpose of increasing their medical tourism revenues.