Şirket birleşmelerinin vergi gelirleri üzerindeki etkisi
The effect of the mergers on tax revenues
  1. Tez No: 456119
  2. Yazar: MERVE DOLBUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ATAMTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu çalışmada birleşme ve devir saikinin altında yatan nedenler ve anonim şirketleri bu işlemleri yapmaya yol açan faktörler açıklanmıştır. Anonim şirketlerin birleşme ve devir işlemleri vergi hukukunu da ilgilendirmesine karşın, aslında konu temel olarak ticaret hukukunda düzenlendiğinden anonim şirketlerin birleşme ve devir işlemlerinin ticaret hukukundaki boyutu ele alınmış, öte yandan anonim şirketlerin birleşme ve devir işlemleri kurumlar vergisi kanunu açısından detaylı şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reasons and factors that encourage companies to do mergers or transfer (tax-free merger) are explained. Since, although mergers or transfers are related with the tax law, there are some more important implications in commercial law because of the fact that they are regulated and related fundamentally in the commercial law, mergers or dissolutions in commercial law are studied. However the merger, transfer (tax-free merger), in the joint stock companies are studied in tax law in a detailed way.