Multiple myeloma evreleri ve genetik anormallikleri ile vitamin d düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between multiple myeloma phases & genetic abnormalities and the vitamin d level
  1. Tez No: 456117
  2. Yazar: EKREM DİNÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Vitamin D eksikliği dünya çapında bir sorun olarak kabul edilmektedir. Vitamin D'nin sadece kalsiyum hemostazı için gerekli olmadığı, aynı zamanda hücre farklılaşmasının ve apoptozisin indüksiyonu, anjiogenezin inhibisyonu, hücre proliferasyon ve metastatik potansiyelin inhibisyonu için gerekli olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu nedenle vitamin D' nin kanser etyolojisinde önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Multiple myeloma, B hücre kaynaklı bir tek malign hücre klonunun proliferasyonu sonucu oluşan malign bir hastalıktır. Multiple myeloma hastalığı, kemik iliğinde monoklonal malign hücre infiltrasyonu, serumda monoklonal immunglobulin ( M Proteini ) varlığı, diğer immunglobulinlerin baskılanması, litik ve/veya yaygın osteoporotik kemik lezyonlarıyla karakterizedir. Bu bilgiler ışığında bu çalışmada Multiple myeloma evreleri ve genetik anormallikleri ile vitamin D düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırırılmıştır. Çalışmaya alınan hastaların 8 (%20)'si MGUS, 10 (%25)'i evre 1, 10 (%25)'i evre 2, 12 (%30)' si evre 3 idi. Hastaların multiple myeloma evrelerine göre vitamin D düzeyleri; MGUS için 18.83±7,92, evre 1 için 14.98±7.30, evre 2 için 14.30±11.64, evre 3 için 7.50±2.42 idi.
Özet (Çeviri)
Vitamin D deficiency is recognized as a worldwide problem. It has been proved that Vitamin D is required not only for calcium haemostasis but also cell differentiation, apoptosis induction, inhibition of angiogenesis, cell proliferation and inhibition of metastatic potential. Therefore it is believed that vitamin D plays very important role in the etiology of cancer. Multiple myeloma is a malignant disease occurs due to proliferation of a single clone of malignant cells derived from cell B. Multiple myeloma disease is characterized with monoclonal malignant cell infiltration in bone marrow, existing of monoclonal immunoglobulin (M Proteins) in the serum, suppression of other immunoglobulins and lithic and/or common osteoporotic bone lesions. Under the lights of above information relationship between multiple myeloma phases and genetic abnormalities and vitamin D level has been examined. 8 of the selected patients (20%) were MGUS, 10 of them (25%) were in phase 1, the other 10 of them (25%) were in phase 2, and remaining 12 (30%) were in phase 3, respectively. Vitamin D levels of selected patients based on multiple myeloma phases were 18.83 ± 7.92 for MGUS, 14.98 ± 7.30 for Phase 1, 14.30 ± 11.64 for phase 2 and 7.50 ± 2.42 for phase 3.