Uluslararası muhasebe standartlarına göre şirket birleşmeleri ve örnek uygulama
According to international accounting standards company mergers and sample application
  1. Tez No: 265444
  2. Yazar: HANNİKEZİ SAİDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İşletmeler, toplum çıkarlarına ters düşmemek koşulu ile finansal değerlerini artırarak korumak ve pay sahiplerine en yüksek temettüyü sağlamak amacı ile faaliyetlerde bulunurlar. Küreselleşme sayesinde günümüzde oldukça küçülen dünyada faaliyetlerine büyüyerek devam etmek isteyen işletmelerin amaçlarını gerçekleştirmek için son yıllarda en çok kullandıkları yöntemlerden birisi de birleşmelerdir.Birleşme, iki veya daha fazla işletmenin bir araya gelerek, yeni bir işletme oluşturması veya bir ya da daha fazla işletmenin kontrolünün, diğer bir işletme tarafından ele geçirilmesi yahut iki veya daha fazla işletmenin çıkarlarının birleştirilmesi olarak ifade edilmektedir.İşletme birleşmelerinin birçok farklı sebebi vardır. Bunlar; sinerji etkisinden yararlanma, rekabette avantaj sağlama, vergi avantajlarından yaralanma, yeni pazarlara girme avantajından yararlanma, yönetim sorunlarını çözme, finansal yapıyı güçlendirme vb. sebeplerdir. Bu sayılan veya diğer sebeplerden dolayı bir araya gelen isletmeler pazar ortamında birçok üstünlükler elde eder. Bu üstünlükler ile işletmelerin, büyüyerek faaliyette bulunduğu ülkelere vergi gelirlerini artırma, insanlara iş imkanı sağlama, teknoloji transferi sağlama, eğitilmiş insan sayısını artırma, ülkeye yeni yatırımlar çekme gibi birçok alanda yararları dokunur.İşletme birleşmeleri ile ilgili muhasebe uygulamalarında Türkiye Muhasebe Standartları ile Uluslararası Muhasebe Standartları arasında uyum sağlanması bakımından Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu (TMSK), Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarından ?IFRS 3? nolu standardı aynen kabul etmiş ve uygulamaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Managements acts according to redound their financial income and provide maximum profit to shareholders provided that they do not violate social contract. Coalition is the most popular method that managements use to maintain their actions in globalization based shrunken world.Merge is defined as establishing a new enterprise by two or more companies coming together, or acquisition of control of two or more companies by another company, or uniting benefits of two or more companies.There are many reasons in management coalitions. These can be listed as following; using the advantage of synergism effect, gaining advantage in competition environment, having benefits on taxes, introduction to new markets, solving administrative problems, enhancing financial structure, etc. Unified managements gain mastery because of these or many more advantages. The mastery that managements gain result in many benefits to the countries they established such as increased tax income in country, more job opportunities to local people, transfer of technology, increased number of trained people, new investments in country.According to establish concordance between Turkish Bookkeeping Standards and International Bookkeeping Standards about management coalition Association of Turkish Bookkeeping Standards accepted the standard numbered ?IFRS3? of International Financial Reporting Standards and put into application.