Süreksiz katsayılı sınır değer problemine ait diferensiyel operatörün bazı özellikleri
Some properties of a differential operator generated by a boundary value problem with discontinuous coefficients
  1. Tez No: 456127
  2. Yazar: TUĞBA AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Sobolev uzaylarında süreksiz katsayılı ve geçiş şartlarına sahip özdeğer parametreli bir sınır değer probleminin ürettiği diferensiyel operatörün izomorfizm ve Fredholm operatörü olma gibi bazı özelliklerinin araştırılmasıdır. Ayrıca bu araştırmaları yapabilmek için ölçüm teorisi, normlu uzaylar ve operatör teorisine ait bazı temel tanımlar ve teoremler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate some properties, such as isomorphism and Fredholmness of the differential operator in Sobolev spaces generated by a boundary-value problem involving discontinuous coefficients, transmission conditions and eigen – parameter. Moreover, for investigation of the considered problem we give some needed basic concepts and theorems, from the measure theory, normed space theory and operator theory.