Pamukta potasyum ve çinko uygulamalarının fotosentez oranı ile lif, yağ verimi ve kalitesine etkilerinin belirlenmesi
Photosynthesis rate by apps potassium and zinc, cotton fiber, oil yield and quality of the effects of determination
  1. Tez No: 456137
  2. Yazar: BAHAR TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA BAŞBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, 2010 yılında Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanlarında farklı potasyum ve çinko uygulamalarının Berke pamuk çeşidinin fotosentez oranı ile lif, yağ verimi ve kalitesine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Fotosentez oranı, bitki boyu, odun ve meyve dalı sayısı, koza sayısı, çırçır randımanı, lif özellikleri(lif inceliği, lif uzunluğu, lif yeknesaklığı, kısa elyaf oranı, lif kopma dayanıklılığı, lif parlaklığı, lif elastikiyeti), yağ asitlerinin (linoleik asit, oleik asit, palmitik asit, stearik asit, linolenik asit, diğer yağ asitleri) içerikleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, incelenen tüm özellikler yönünden potasyum×çinko uygulama dozları ve interaksiyonu önemli bulunmuştur. Potasyum×çinko uygulamalarının, bitki boyuna, fotosentez oranına, odun dalı sayısına, koza sayısına, çırçır randımanına, palmitik asit, oleik asit, diğer yağ asitleri oranına, lif inceliği oranına, lif parlaklığı, kısa elyaf, lif kopma dayanıklılığına, etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir. Potasyum uygulamalarının, stearik asit, lif uzunluğu, lif yeknesaklığı ve lif elastikiyetine etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir. Çinko uygulamalarının, meyve dalı sayısına, linoleik asit ve linolenik asit oranına etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, Dicle University Faculty of Agriculture in 2010, the trial sites of potassium and zinc in different applications, the rate of photosynthesis with the type of Berke cotton fiber, was conducted to determine the effects of oil yield and quality. The rate of photosynthesis, plant height, number of monopodial branch wood and fruit, branchthe number of bolls, ginning efficiency, fiber properties (fiber fineness, fiber length, fiber, uniformity, short fiber content, fiber strength, fiber brightness, fiber elasticity), fatty acids (linoleic acid, oleic acid, palmitic acid, stearic acid, linolenic acid and other fatty acids) content were investigated. According to the results, analyzed in terms of all the properties and interactions were significant for potassium×zinc doses of application. Effect of Potassium × zinc applications, were determined to be important to plant height, photosynthesis rate, the number of monopodial branch, the number of bolls ginning percentage, palmitic acid, oleic acid and other fatty acids ratio, the ratio of fiber fineness, fiber brightness, short fibers, fiber strength, impact, and underlies. Potassium applications, stearic acid, fiber length, fiber, and underlies the effect of monotony and fiber elasticity. Zinc applications, the number of fruit branches, the effect of linoleic acid and linolenic acid ratio was determined to be important.