Midyat / hapisnas (Mercimekli) köyü ve koruma sorunları
Midyat / hapisnas (Mercimekli) village and protection problems
  1. Tez No: 456139
  2. Yazar: MEHMET ŞAKİR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MERAL HALİFEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
1965 yılında adı Mercimekli olarak değiştirilen Hapisnas Köyü' nün günümüzde bile adı özgün haliyle anılıyor. Bu çalışmada eski adı olan Hapisnas ismini kullanmayı doğru buluyorum. Hapisnas Köyü bulunduğu konum ve sahip olduğu değerler açısından bölgede önemli bir yere sahiptir. Bir Süryani yerleşim yeri olan Hapisnas Köyü tarihi değeri olan manastır, kilise, şapel, kaya mezarları gibi anıtsal ve birçok geleneksel yapı barındırmaktadır. Midyat ve çevresinde, çoğunluğunu Süryanilerin oluşturduğu Hristiyan nüfus büyük şehirlere ya da yurt dışına göç etmiştir. Yaşanan bu göçlerin etkisiyle Hristiyan nüfus Müslüman nüfusa göre azınlık durumuna düşmüştür.Hapisnas Köyü, Midyat merkez ile sosyal ve mimari yönden benzerlik göstermekte olup, tarihi 5.yy a dayanan bir Süryani Köyüdür. Bu yerleşim yerinin önemi ve sahip olduğu kültürel zenginlik üzerine toplantı ve bazı yayın çalışmaları yapılmaktadır. Ancak bunlar, bilimsel bir çalışmadan öte genel tanıtımları hedeflemektedir. Betonarme yapılaşmanın az olduğu ve geleneksel mimarinin daha çok korunduğu Hapisnas Köyü'nün, konu edildiği bu tezde sosyal ve mimari tespit çalışmaları yapılarak, koruma sorunlarının belirlemesi ve bu sorunlara çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Tescilli yapı sayısının az olduğu köyde, tez kapsamında yeni tescil önerilerinde bulunması da hedeflenmektedir.Alan çalışmasının tamamlandığı Hapisnas köyünde, tespit edilen nitelikli geleneksel evlerin rölöve projeleri alınmışı ve köyün genel ve bireysel fotoğraflarının çekilerek tespitlerde bulunulmuştur. Bunun yanında sosyal anket soruları hazırlanmış olup, köyde ikamet eden kişiler ile yapıldı. Çıkan veriler sonucunda grafik ve tablolar hazırlanarak köydeki durumlar analiz edilerek değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Hapisnas Village, which was renamed as Mercimekli in 1965, is still called by its original name even today. In this study, I find it right to use the name of the old Hapisnas.Hapisnas Village has an important place in the region in terms of its location and the values it has. Hapisnas Village, a Syriac settlement, has monumental and many traditional buildings such as monastery, church, chapel, rock tombs, which are historical values. The Christian population of Midyat and its vicinity, the majority of which were formed by Syriacs, migrated to major cities or abroad. Due to the influence of these immigrants, the Christian population has fallen to the minority status according to the Muslim population.Hapisnas Village is a Syriac Village that dates back to the 5th century and shows similarity with the Midyat center in social and architectural direction. A meeting and some publications on the preciousness and cultural richness of this settlement are being made. However, they are aimed at general publicity rather than a scientific work. It is aimed to determine the protection problems and to develop a solution proposal for these problems by making social and architectural determination studies in this thesis where Hapisnas Village, which has less concrete structure and more traditional architecture is protected.In the village where the number of registered buildings is few, it is aimed to present new registration proposals within the scope of the thesis.In the village of Hapisnas where the field work was completed, surveillance projects of qualified traditional houses were taken and the general and individual photographs of the village were taken and detected. In addition, social survey questions have been prepared with people residing in the village. Graphs and tables were prepared as a result of the outcome data and the conditions in the country were analyzed and evaluated.