Bazı fosfazenlerin antimikrobiyal, antioksidan aktiviteleri ve DNA etkileşimleri
Antimicrobial, antioxidant activity and DNA interactions of some phosphazenes
  1. Tez No: 841584
  2. Yazar: BERİVAN TÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma kapsamında sentetik olarak ilk defa üretilmiş olan spirosiklotrifosfazen bileşiklerinin antioksidan aktivitesinin tayini için bileşiklerin DPPH serbest radikalini süpürücü etkisi incelenmiştir. Bileşiklerin çeşitli patojen mikroorganizmalar üzerindeki antimikrobiyal aktivitesinin tespiti için mikrodilüsyon yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile mayaların Minimal fungisidal konsantrasyon (MFK), minimal inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri tayin edilmiştir. Bakterilerin ise minimal bakterisidal konsantrasyon (MBK) ve minimal inhibitör konsantrasyon değerleri tespit edilmiştir. Bileşiklerin plazmit DNA ile olan etkileşimleri agaroz jel elektroforez yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca BamHI ve HindIII enzimleri kullanılarak bileşiklerin, DNA üzerindeki bazı bölgelere bağlanma durumunu değerlendirilmiştir. DPPH metodu ile antioksidan aktivitesi tayini sonuçlarına göre en düşük IC50 değerleri farklı konsantrasyonlar için 83,97±13,71 µM aralığındadır. Bileşiklerin belirtilen konsantrasyonlarda (5000-1000 μM) antioksidan aktivite miktarının çoktan aza doğru 1a, 2a ve 3a şeklinde olduğu tespit edilmiştir. 3a bileşiğinin antioksidan aktivitesinin diğer bileşiklere göre çok daha az olduğu görülmektedir. Bileşiklerin MİK ve MBK değerlerinin 2500-625 µM arasında değiştiği saptanmıştır. Bileşiklerin MFK değerleri de 2500-625 µM aralığında bulunurken, mayalarda MİK değerleri 625-312.5 µM aralığında olduğu tespit edilmiştir. Bileşiklerin maya türlerine karşı antimikrobiyal etkisinin bakterilere oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bileşiklerin plazmid DNA'ya bağlandığı tespit edilmiştir. DNA enzim kesimi yöntemiyle belirlenen kesim bölgelerinde maddelerin DNA'ya bağlanmadığı belirlenmiştir. Bileşiklerin DNA ile etkileşimleri, bileşiklerin potansiyel antikanser madde olabileceği ihtimalini akla getirmekte olup ilerleyen çalışmalarda antikanser özelliğinin araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the scavenging effect of DPPH free radicals was investigated for the determination of the antioxidant activity of spirocyclotriphosphazene compounds, which were produced for the first time synthetically. Microdilution method was used to determine the antimicrobial activity of the were compounds on various pathogenic microorganisms. Minimal Fungicidal Concentration (MFC) and Minimal Inhibitory Concentration (MIC) values of yeast species determined. Minimal Bactericidal Concentration (MBC) and MIC values of bacteria were determined. The interactions of the compounds with plasmid DNA were investigated by agarose gel electrophoresis method. In addition, the binding status of the compounds to some regions on the DNA was evaluated using BamHI and HindIII enzymes. According to the results of antioxidant activity determination by DPPH method, IC50 values are in the range of 83.97±13.71 µM for different concentrations. It was determined that the amount of antioxidant activity of the compounds at the indicated concentrations (5000-1000 μM) was 1a, 2a and 3a from high to low. It is seen that the antioxidant activity of 3a compound is much less than other compounds. It has been determined that the MIC and MBC values of the compounds vary between 2500-625 µM. The MFC values of the compounds were also found to be in the range of 2500-625 µM while MIC values on yeasts are in the range of 625-312.5 µM. It was determined that the antimicrobial effect of the compounds on yeast species were higher than most of the bacteria species. It was determined that the compounds bind to plasmid DNA. The interactions of the compounds with DNA bring to mind the possibility that the compounds may be potential anticancer agents, and it is recommended to investigate their anticancer properties in future studies.