Ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin basınç konusunda kavramsal anlamalarının incelenmesi
Grade 8 students of analysis conceptual understanding for pressure
- Tez No: 456150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ASUMAN KÜÇÜKÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı 8. sınıf öğretim programında yer alan katı, sıvı ve gazlarda basınç konusuna dair öğrencilerin sahip oldukları kavram yanılgılarının belirlenerek incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 6 sorudan oluşan bir kavramsal anlama testi geliştirilmiştir. Geliştirilen bu test, İzmir ilinin Menemen ilçesinin merkezinde bulunan iki farklı ilköğretim okulunun 8.sınıfında öğrenim görmekte olan 130 öğrenciye ön test ve 109 öğrenciye son test olarak uygulanmıştır. Öğretim öncesinde ve sonrasında uygulanan kavramsal anlama testlerinin incelenip değerlendirilmesi sonucu öğrencilerin konu ile ilgili sahip oldukları kavram yanılgıları belirlenmiş, ön test ve son testlerin karşılaştırılması yoluyla öğrencilerin kavramsal gelişimleri incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: ANAHTAR KELİMELER: Fen öğretimi, basınç, kavram yanılgıları, kavramsal gelişim, 8. sınıf öğrencileri.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the students' misconceptions about the subject pressure in solids, liquids and gases, for 8th grade curriculum. A conceptual understanding questionnaire consisting of six questions have been developed for this purpose. This questionnaire was administered at two different schools of 130 students who were studying in grade 8, in the Izmir- Menemen. The evaluation of the conceptual understanding were examined and the students' misconceptions were identified about the pressure concepts KEYWORDS: Science education, pressure, misconceptions, conceptual understanding, grade 8.