Elektromanyetik ışınım ve insan sağlığına etkileri
Electromagnetic radiation effects on human health
  1. Tez No: 456168
  2. Yazar: OGÜN BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Elektromanyetik alanlar ve insanlar üzerindeki etkileri günümüzde çok tartışılan araştırma konularının başında gelmektedir. Dünyanın ilgisini çeken elektromanyetizma, teknolojinin gelişmesiyle daha da rağbet gören bir konu haline gelmiştir. Elektromanyetik alanların insan sağlığına etkileri araştırmalarca kanıtlanmış düzeyde olmasada yeni çalışmalara ihtiyaç duyulan bir alandır. Bu çalışmada gelişen teknolojiyle artan iletişim ihtiyacını karşılayan baz istasyonları, yaptıkları ışıma seviyesi açısından incelenmektedir. Bu bağlamda Balıkesir ili sınırlarındaki baz istasyonlarının çevreye yaydığı elektrik alan değerleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı cihazlarla ölçüldü. Ölçümler sonucunda elde edilen değerler ulusal ve uluslararası elektromanyetik alan maruziyet sınır değerleriyle karşılaştırıldı ve sonuçları bu çalışmada detaylı olarak raporlanmaktadır. Ölçüm kapsamında denetlenen tüm baz istasyonlarının çalışmasında hiç bir sakınca görülmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, electromagnetic fields and its effects on human is one of the most discussed research subjects.Electromagnetism which attracts attention of the world has become a more popular subject with developing of the technology. The effects of the electromagnetic fields on the human health have not been yet on proven level in investigations and it is an area that new researches is needed to be done. The increase with developing of the technology, base stations which satisfy the communication needs are investigated in this study. In this context, the electric field which propagates from base stations in the vicinity of Balıkesir was measured with an approved device supplied by Information and Communication Technologies Authority (ICTA). The values obtained via measurements realized to be under national boundary limits settled by ICTA. In the scope of measurement, any negative situation has not been detected for all the base stations controlled. KEYWORDS: