Esansiyel kokuların melamin üre formaldehit reçinesiyle mikrokapsülasyonu ve kumaş üzerine uygulanması
Microencapsulation of esential fragrances with melamine urea formaldehyde resin and its application on the fabrics
- Tez No: 456190
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ENGİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, yumuşatıcılarda kullanılan esans melamin üre formaldehit (MUF) reçineleri kullanılarak mikrokapsüllendi. Oluşturulan kapsüllerin verimi, boyutları, çeper kalınlığı ve oda sıcaklığındaki kararlılıkları ve kumaş üzerindeki tutunma süreleri incelendi. Kapsül kabuğunun temel bileşeni olan Melamin/üre/formaldehit (M/U/F, mol/mol/mol) 1/2,5-3,5/4-5 oranında, pH=10,0-6,5 ve sıcaklık 90 oC ve 150 dakikada sentezlendi. Deterjan endüstrisinde kullanılan bir koku belirlenip bu koku su içerisinde emülsiye (O/W, yağ/su) edici (dört ajan) ajanlar yardımıyla en kararlı halleri belirlenmiştir. Emülsiye karışım sentezlenen MUF reçinesi ve akrilikasit akrilamid kopolimer bağlayıcısı ile belirli pH, süre ve sıcaklıklarda karıştırılarak mikron boyutunda kapsüller elde edilmiştir. Elde edilen bu kapsüller pamuk ve polyester kumaş üzerine fikse edilerek kararlılıkları incelenmiştir. Sentezlenen MUF reçinesinin karakterizasyonu IR spektroskopinde, emülsiye damlacıkların kararlıkları ve boyutları optik mikroskopla ve kapsüllerin boyutları, duvar kalınlığı ve kumaş üzerine tutunmaları taramalı elektron mikroskopuyla, kapsül çeper maddesinin termal bozunumları termo gravimetrik analizi ile incelenmiştir. Elde edilen kapsüllerin verimi % 70-78, kapsül çeper kalınlığı yaklaşık 195 nm-3,0 µm, 60 gün boyunca 20 oC aktif madde kaybı % 0,6-3,7 ve kumaş üzerindeki tutturulduktan sonra ev tipi çamaşır makinesinde 9 yıkamaya kadar kararlı oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, fragrance which used in the softening were encapsulated by melamine urea formaldehyde resins. Yield, the sizes, wall thicknesses and retention time on the different fabrics of the microcapsules and their stability at room temperature were investigated. Melamine urea formaldehyde (MUF), the main component of the capsule shell, was synthesized at a ratio of 1/2,5-3,5/4-5 (mol/mol/mol), at pH= 6,5-10 at a temperature of 90 oC, and at 150 minutes of reaction time. The optimum stable conditions of microspheres of a industrial using fragrance was determined by using four different emulsifying agents. Emulsion mixture, MF resins and acrylic acid acrylamide copolymer were mixed in a fixed time, pH and temperature in order to obtain microns size microcapsules. The obtained capsules were fixed on cotton and polyester fabric and their stability was examined. Synthesized MUF resins were characterized by FT-IR spectroscopy, microcapsule size and stability of emulsified droplets were checked by optical microscope, size and wall thickness of the capsules were determined by scanning electron microscope and thermal stability of the capsules wall materials was examined by thermal gravimetric analysis. The obtained yield of the capsules is 70-78%, capsule wall size is between 195 nm-3,0 µm and active substance loss at 20 °C in the microcapsules is between 0,6-3,7 % for 60 days. After 9 washing cycle in the home washing machine, microcapsules were still in the fabrics were found.