İdari sınır haritalarının güncel tekniklerle incelenmesi: Uluborlu köyleri örneği
Analyzing the administrative border maps with contemporary techniques a case study of villages in the district of Uluborlu
  1. Tez No: 456193
  2. Yazar: AHMET UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Isparta ili, Uluborlu ilçesinin ve ilçeye bağlı 4 köyün idari sınırlarının tespitinde, tapu sicilinde kayıtlı olan idari sınır bilgileri araziye uygulanarak mevcut hudutnamenin nasıl bir sınıra sahip olduğu ortaya çıkarılmış, güncel ölçü tekniklerine göre mevcut idari sınırın uygunluğu araştırılmış, mevcut idari sınırlar belirli bir koordinat sisteminde tekrar ölçülerek, bir ölçek dâhilinde haritalaması yapılmıştır. Böylece çalışma alanındaki hudutnameler, günümüz teknolojisine uygun hale getirilmiştir. Çalışma alanı kapsamındaki idari sınır haritalarının son şeklinin ortaya konulması için gerekli incelemeler yapılmış ve koordinatlı bir şekilde elde edilmiş olan yeni idari sınırlar ortaya konulmuştur. Ayrıca arazi uygulaması esnasında sıkça karşılaşılan sorunlar ortaya konulmuş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the boarders of the existing border map were revealed by applying the administrative borders data obtained from the land registry to the fields, the acceptability of the existing administrative border was researched according to the contemporary measurement techniques, and the existing administrative borders were mapped within a defined scale by remeasuring them in a defined coordinate system, all done with the aim of determining the administrative boarders for the city of Isparta, the district of Uluborlu and four villages within the district of Uluborlu. Therefore, the border maps in the scope of this study were made suitable for the current technology. Necessary analysis were made in order to put the administrative border maps in the scope of this study into the final form and new administrative borders obtained in a defined coordinate system were asserted. In addition, frequently encountered problems during the field application were addressed and solutions for them were presented in this study.